Güncel

Mersin’de İpek için eylem!

Mersin: Mersin Kadın Platformu’nun her hafta Perşembe günleri gerçekleştirdiği kadın eylemleri 5 Mart Perşembe günü öldüresiye dövülen ve bıçaklanan İpek için yapıldı.

Forum köprü altında buluşan kitle sloganlar eşliğinde havuz başına yürüdü. Yürüyüş esnasında, “Trans cinayetleri politiktir”, “Susma haykır eşcinseller vardır”, “ Genel ahlak kimin ahlakı” sloganları atıldı.

Atılan sloganların yanı sıra “Evlilikte Cinayet Var!” yazılı döviz de oldukça dikkat çekiciydi.

Yürüyüşün bittiği yerde basın açıklaması gerçekleştirildi. Tuna Şahin basın açıklamasını okudu.

Okunan basın açıklamasında açıklamada; trans kadın İpek’in yaşadıkları anlatılarak, “Trans kadınlara yönelik baskı, şiddet ve çete saldırıları sürerken, çalışma yaşamının dışarısına yitilen transların hayatlarını devam ettirebilmek için seks işçiliği yapmaktan başka seçenekleri olmuyor. Türkiye Cumhuriyeti yasaları seks işçiliğini bir meslek biçimi olarak tanımazken, seks işçilerinin güvenliksiz, sağlıksız ve kayıtsız çalışma koşullarını da görmezden geliyor. Bu durum özellikle trans seks işçileri açısından ciddi hak ihlallerinin önünü açıyor.”

Asla yalnız yürümeyeceğiz!

Son dönemde gündem de olan İç Güvenlik Paketi’ne de vurgu yapan Şahin: “Bu koşullar altında iç güvenlik maddeleri meclisten geçmeye devam ediyor. Nefrete göz yuman, nefreti ve şiddeti besleyen devlet erki ve AKP hükümeti polisin hali hazır da yetkilerini artırma peşinde koşuyor.

Translara ve seks işçilerine yönelik yaygın olarak uygulanan işkence ve kötü muamele bu yasa paketiyle birlikte sistematik hale dönüşecektir.”dedi.

 

“Trans kadınlara kalkan el dünyanın bütün kadınlarına kalkmıştır ve karşılık da her rengiyle dünyanın bütün kadınlarından gelecektir.” diyen kadınlar “Asla yalnız yürümeyeceğiz” sloganıyla eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu