Güncel

Menemen’de 25 Kasım etkinliği gerçekleştirildi

İzmir: 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bir çok yerde çeşitli eylem ve etkinlikler sürüyor.

İzmir YDK ve menemen Dersimliler Derneğinde dün (24 Kasım) 25 Kasım’a şiddetle mücadele için kadınlar bir araya geldi.

saat 19.30’da Menemen Dersim derneğinde toplanan kadınlar öncelikle salonu etkinlik için hazır hala getirdi.

Katledilen kadınların fotoğraflarının yanı sıra özsavunma yaparak şehit düşen Ekin Van, Arin Mirkan gibi bir çok kadının  ve yine özsavunma yaptığı için hapiste olan Nevin Yıldırım ile Çilem Doğan’ın fotoğraflarının asıldığı salon etkinlik katledilen kadınların şahsında saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından kadınlar bir konuşma yapılarak, “Erkek devlet şiddetine karşı direnişin adayız”denildi.

Konuşmada kadınların  öfkesini ve isyanını 25 Kasım aracılığıyla erkek/devlet şiddetine karşı siper taşı haline getireceklerinin altı çizildi.

Kanuşmada, “AKP’nin halk düşmanı tüm politikaları bizi en az iki kat etkiliyor ve yarattığı toplumsal tahribat bitip tükenmeyen bir isyana öfkeye dönüşüyor diyerek bunlara karşı kadınlar erkek/devlet şiddetinin kaybedenleri”, mağdurları olmayı reddettiklerini, Reyhaneh Jabbari’nin, Nevin Yıldırım’ın, Çilem’in, Ezidi Kürt Alevi kadınlarının, Dilay Gül’ün öfke ve isyanını taşıdıkları vurgulayarak, “Bizler hayatın sahibi ve inşa edeniyiz, direnişin ve mücadelenin adıyız” dinilerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmanın ardından kadınların gördükleri erkek devlet şiddeti ve buna karşı kadınların her alanda gösterdiği mücadele bir sinevizyon ile gösterildi.

Sinevizyonda sonra ise kadınlar için bir şiir okundu.

Şiirin okunmasının ardından kadınlar kendilerine dönük şiddeti tartışarak bu etkinliklerin çok değerli olduğunu ve kadın toplantı ve etkinliklerin çok daha sık yapılması üzerinde durdu. Daha fazla kadının bu etkinliğe dahil olması gerektiğini düşünen kadınlara diğer kadınlar bunun daha ilk defa kadınlardan oluşan bir etkinlik olması ve bin yıllık bir sürecin uzun bir çalışma ile ancak sonuçlanabileceği ve bir kaç kadının  dahil olmasının başlangıç için çok değerli olduğunu söylemesi ile karşılandı.

Tartışma ve sohbetin arından Ahura Kadın Ritim Topluluğu erbaneleri ile oldukça keyifli bir dinleti gerçekleştirdi.

Müzik dinletisinin ardında etkinlik sona erdi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu