Güncel

Londra’da 25 Kasım çalışmaları başladı

Londra: Toplumdaki sosyal eşitsizliklerden, sınıf sömürüsünden, milliyetçilikten, ırkçılıktan, yabancı düşmanlığından, homofobiden, transfobiden, militarizmden beslenen ve onları besleyen kadına yönelik şiddet; kapitalist sömürünün, sosyal adaletsizliğin, güvencesizliğin, hak gasplarının arttığı günümüzde; evde, sokakta, işyerlerinde artmış, kadın bedeni kapitalizmin sermayesi haline getirilmiştir.

Bu nedenle; şiddete karşı mücadele, toplumsal özgürlükler mücadelesinin bir parçasıdır. Evde, sokakta, iş yerlerinde, devlet organlarında kişisel ya da kurumsal işlenen şiddete karşı dur demek amaçlı, Londra Kadın Dayanışma Platformu tarafından planlanan bir dizi etkinliğin ilki 9 Kasım günü El-Com’da (Elbistanlılar Derneği) gerçekleştirilmiştir.

Bu noktada dört ana başlık altında yaklaşık iki saat süren atölye çalışmaları yapılmıştır. İlk atölyede “Irkçılık ve Kadın”, ikinci atölyede “Görünmeyen Emek”, üçüncü atölyede “Savaş ve Kadın” dördüncü atölyede ise “Cinsel Sömürü” konu başlıkları altında tartışmalar yürütülmüş ve bu tartışmalardan sonra her atölye adına, bir temsilci kısa bir sunum gerçekleştirerek tartışmaları özetlemiş ve yapılması gerekenler noktasında ortak kabul gören sonuçları otaya koymuştur.

Bizler Yeni Kadın olarak ikinci atölyede Kırkısraklılar Derneği ile ortak sorumluluk alarak, “Görünmeyen Emeğimiz, Şiddetin Başladığı Noktadır” konusunu irdelemeye ve sonuçlar çıkarmaya çalıştık. Kadın arkadaşlarımızın konuya ilgisi oldukça yüksekti.

Canlı bir tartışma ortamı, oldukça verimli bir atölye çalışması gerçekleşmesini sağladı. Sorunu ortaya konması ve içinde bulunduğumuz sistemle bağlantısının kurulması ve sonrasında örgütlü bir karşı duruşla bir şeylerin değiştirilebileceği sonucuna varılması oldukça olumluydu.

Tüm sunumlar sonrasında “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganıyla sonlandırılan etkinlikte, ileriki çalışmalara katılım çağrısında bulunuldu.

 

Resimler için tıklayınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu