Güncel

Lise öğrencisi Helin, erkek şiddeti sonucu katledildi

Lise öğrencisi Helin Palandöken kendisini daha öncede taciz eden Mustafa Yetgin tarafından katledildi.

Dün saat 16.00 sıralarında Pendik Güzelyalı Tren İstasyonu yakınlarında Mustafa Yetgin daha öncede taciz ettiği Helin Palandöken ve yanındaki 2 arkadaşına silahla saldırdı. Saldırıda Palandöken, hayatını kaybederken iki lise öğrencisi de yaralandı. Polisten kaçarak yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki bir okula girerek saklanan Yetgin, burada bileklerini keserek intihar girişiminde bulundu. Okulun içerisinde bulunan Mustafa Yetgin gözaltına alındı.

“Sen benim eski çıktığım kızla nasıl çıkarsın?”

Görgü tanığı lise öğrencisinin anlatımına göre, “Arkadaşlarla buradan geçiyordum. Bir adam söylenip küfür ederek buradan geçiyordu. Bağıra bağıra köprünün oraya kadar çıktı. Ondan sonra okula gitti. Ben de okula gidecektim, bir arabanın içindeki kişiye ‘sen benim eski çıktığım kızla nasıl çıkarsın?’ dedi. Çocuk da, ‘bekle bekle’ dedi o anda ona sıktı. O anda kız ellerini yüzüne götürdü, kendini korumaya çalıştı. Oradaki kıza da vurdu, sonra diğer arkadaşlarına vurdu. Pompalı tüfek ile ateş etti” dedi.

Helin’in bir arkadaşı ise Yetgin’in tacizlerine ilişkin, “Okula ve dershanesine çiçek yolluyormuş. Helin peşini bırakmasını istiyormuş” dedi.

Gözaltına alındı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Pendik’te Palandöken’in katledilmesi ve 2 erkek öğrencinin yaralanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “İstanbul Pendik’te bir okulda öğrenim gören H.P.  isimli kız öğrenci yanında 2 erkek arkadaşı D.M. ve C.Y. ile birlikte okuldan çıkarak Pendik Güzelyalı Metro İstasyonuna geldikleri sırada şüpheli M.Y. tarafından pompalı tüfekle ateş edilmesi sonucu H.P. olay yerinde vefat etmiş yanında bulunan arkadaşları D.M. ve C.Y. ise yaralanmışlardır. Şüpheli M.Y. olay sonrası yakında bulunan bir okula girerek burada intihar girişiminde bulunmuş ve emniyet görevlileri tarafından yakalanarak gözaltına alınmıştır. Tedavisi sonrası 14.10.2017 günü ifadesi alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımıza getirilecektir” dedi.

“Sokağa çıkmaya korkuyorum”

Helin’in katledilişi, burjuva medyada eski sevgili dehşeti, kıskançlık şeklinde yayınlanarak, kadın katliamları meşrulaştırılmaya çalışıldı.

Yetgin, “Tasarlayarak adam öldürme” suçundan tutuklanırken, ‘kelepçelerin elini kesebilecek olması sebebiyle’ kelepçesiz bir şekilde emniyete götürüldü.

Yaşamını kaybeden Helin Palandöken ise 18 Eylül tarihinde, Twitter hesabından Mustafa Yetgin tarafından taciz edilmesine ilişkin, “Gizli bir sapığım var, sokağa çıkmaya korkuyorum” mesajını paylaşmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu