Güncel

LGBTİ’ler,”Eren Keskin yalnız değildir” dedi

İstanbul: İstanbul LGBTİ Derneği ve Hevi LGBTİ, Galatasaray Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla TCK’nın 301. maddesi gereğince 10 ay hapis cezasına mahkum olan Av. Eren Keskin için “Eren Keskin yalnız değildir” dediler.

Uğur Kaymaz’ın devlet güçlerince katledilmesine ilişkin bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle 10 ay hapis cezasına mahkum edilen Eren Keskin için bugün Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Cumartesi Anneleri de destek verdi. “Eren Keskin yalnız değildir! Aynı suçu işliyoruz ve kendimizi ihbar ediyoruz” pankartının açıldığı eylemde basın açıklamasını İstanbul LGBTİ Derneği’nden Ebru Kırancı okudu.

“LGBTİ’ler olarak kurulan bu tezgahı görüyor ve susmuyoruz”

Kırancı, TCK’nın 301. Maddesinin eril yargı tarafından sıklıkla kullanıldığını belirterek “Bu madde ifade özgürlüğünü doğrudan ve kabul edilemez bir biçimde kısıtlıyor ve devlet tarafından örgütlenen linç kampanyalarında kullanılıyor” dedi.

Hrant Dink’in katledilmesine ve muhalif pek çok kesimin tutuklanmasına neden olan bu maddenin şimdi de Eren Keskin’i hedef aldığını hatırlatan Kırancı, “Haksızlığın, hukuksuzluğun, düzmece iddianamelerin ve polis fezlekelerinin ne demek olduğunu çok iyi bilen biz LGBTİ’ler kurulan bu tezgahı görüyor ve susmuyoruz” dedi.

“Türklük dediğiniz kavram eleştirmekle aşağılanmaz”

Kırancı, açıklamaya “Türklük dediğiniz kavram eleştirmekle aşağılanmaz” şeklinde devam ederek şu ifadeleri kullandı: “Türklük; ilan ettiğiniz sokağa çıkma yasaklarıyla, ev baskınlarında katlettiğiniz kadınlarla, ağır tahrik ve iyi hal indirimleriyle, önlemediğiniz, göz yumduğunuz Amed, Suruç ve Ankara katliamlarıyla, katilini yakalamadığınız trans arkadaşlarımız Nilay ve Alev’in, buzlukta bekletilen Cemile’nin bedeniyle, yolladığınız tırlar dolusu silah ile beslediğiniz IŞİD, Sultan Murat Tugayları, Ahrar Şam ve El Nusra gibi çete örgütleri ile aşağılanır.

Düşüncenin suç sayılamayacağına inanan LGBTİ’ler olarak, Eren Keskin’i irademiz kabul ediyor ve kendimizi ihbar ediyoruz” diyen Kırancı 17 Aralık Perşembe günü hazırladıkları dilekçeleri Adalet Bakanlığı’na yollayarak “suça” ortak olacaklarını belirtti.

“Eren Keskin’in söylediği sözlerin altına imza atıyoruz”

17 Aralık günü Adalet Bakanlığı’na gönderilecek dilekçe ise şu şekilde:

Avukatımız insan hakları savunucusu Eren Keskin, Uğur Kaymaz isimli bir çocuğun devlet güçleri tarafından öldürülmesine ilişkin bir panelde yaptığı konuşma nedeni ile TCK 301. Maddesi gereğince 10 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Bizler, düşüncenin suç sayılmayacağına inandığımızdan, Eren Keskin’in söylediği sözlerin altına imza atıyor ve tekrarlıyoruz.

Düşünceyi ifade özgürlüğü uluslararası sözleşmelerle teminat altına alındığı halde, böyle bir cezanın verilmiş olmasını kınıyoruz

 

Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu