Güncel

LGBT’lerden transfobik hamama baskın

H. Merkezi: LGBTİ aktivisti Ebru Kırancı’nın Galatasaray Hamamı’na kabul edilmeyip darp edilmesini protesto eden LGBT’ler, hamamı basarak hamam sorumlularını özür dilemeye çağırdı.

 

LGBTİ aktivisti Ebru Kırancı 26 Aralık günü Galatasaray Hamamı’na giderek, kadın bölümüne girmek isteyince hamam görevlileri tarafından hakaret ve darba uğradı. Bu saldırıya dair Beyoğlu Karakolu’na giderek suç duyurusunda bulunan Kırancı’nın ifadesi bile alınmazken, beraberindeki arkadaşı da polis tarafından darp edilmeye çalışıldı.

 

 

“Bu zihniyeti kabul etmeyeceğiz”

 

Bu transfobik saldırıya karşı dün (30 Aralık) İstanbul LGBT Dayanışma Derneği öncülüğünde “Transız buradayız alışın gitmiyoruz” pankartı açan LGBT bireyler, Galatasaray Hamamı’na yürüdüler. Eyleme Direniş Ritimleri Müzik Grubu samba enstrümanlarıyla destek verdi.

 

LGBT’ler, “Homofobik hamam yıkacağız elbet”, “ Transız buradayız alışın alışın gitmiyoruz”, “Translar artık susmayacak, susmayacak” sloganları ve samba ritimleri eşliğinde Galatasaray hamamını bastı.

 

Şaşkınlık içinde kalan hamam sorumlularının özür dilememeye çağıran LGBT örgütleri, bu gibi keyfi ve ayrımcı uygulamalara geçit vermeyeceklerini vurguladılar. Hamamın girişine Gökkuşağı bayrağı asan LGBT’ler yaptıkları açıklamada trans bireyleri hamama almayan zihniyeti kabul etmediklerini vurguladılar ve hamam sorumluları  hakkında  suç duyurunda bulunacaklarını duyurdular.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu