Güncel

Kürtaj yasağına karşı eylem çağrısı

kürtaj_protesto

 

Kürtaj yasağına karşı tüm kadınlara çağrımızdır!

Bizler, Kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

Karşı çıkıyoruz. Çünkü kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir. Sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları “merdiven altlarında” ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz.

Karşı çıkıyoruz. Çünkü Bedenimiz, Cinselliğimiz ve Doğurganlığımız Başbakan ya da Koca ya da Hoca, hiç kimse tarafından denetlenemez. Kilise-Mutfak-Çocuk ya da 3 -5 Çocuk ya da Fıtrat-Yaradılış diyerek bizi eve göndermeye ve hapsetmeye yeltenen bıyıklı siyasetçilerin yüzlerce yıllık tahayyüllerine karşı çıkıyoruz.

Karşı Çıkıyoruz. Çünkü Kürtaj değil Uludere katliamdır. Günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi katliamdır.  Kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği, yaşam haklarının değil dini referansları bile muğlak olan “cenin haklarının” dillere pelesenk edilmesine karşı çıkıyoruz.

Bizler, 8 Haziran Cuma akşamı Saat: 20.00’da Galatasaray Meydanı / İstanbul, Adana, Mersin, Alsancak / İzmir, Sümerpark / Diyarbakır, Çanakkale, Sinop, Antalya, Eskişehir, Van, Ankara, Sakarya‘da “Kürtaj Haktır, Karar Kadınların” demek üzere buluşuyoruz.

Buluştuğumuz tüm iller arası canlı bağlantılarla saat 20:00’dan 24:00’a kadar sürecek olan eylemimize sizleri de bekliyoruz.

İletişim: [email protected]

Facebook: http://www.facebook.com/events/427273233973668

Twitter: https://twitter.com/#!/kararkadinlarin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu