Güncel

Kürdistan’ın “O” Biçimi

Amed: İstanbul LGBT ve Keskesor oluşumu tarafından gerçekleşen Transxtürkiye Projesi 22 Temmuz’da sona erdi. Tranxtürkiye Projesinin amacı trans bireylerin sorunlarını, görünürlülüğünü konuşmak, bu bağlamda trans cinayetlerine karşı bilinç oluşturmak oldu.

Üç gün süren atölyede birinci gün Kürdistan’da hayatını kaybeden tüm devrimci şehitler anılarak başlatıldı ve hemen ardından LGBT bireyler “Kendi hayatını kendin çek” konulu video çekimleri yaptı.

İkinci gün, Diyarbakır Barosu Avukatı Özkan Tomar nefret suçları ve anayasada hak ihlali üzerine sunum gerçekleştirdi. 3. gün ise LGBT bireyler kendi yaşam alanlarını sosyal medyada da görünür kılabilmek için internet üzerine eğitim aldı.

 

Amed’de ilk kez LGBT yürüyüşü

Üçüncü günün sonunda Amed’de ilk defa LGBT bireyler yürüyüş gerçekleştirdi. Sanat Sokağı’nın başından “Her yer Taksim, her yer Lice”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Transfobik devlet yıkılacak elbet” ve “Biji bıratiya gelan” sloganları eşliğinde ve gökkuşağı bayrakları açarak yürüdü.

Sokağın sonunda gerçekleştirilen basın açıklaması ve yürüyüşe Partizan, ESP, Queer Adana, YDK, İstanbul LGBT ve Antep LGBT destek verdi.

 

“Hayatımız bu kadar ucuz değil”

Yapılan açıklamada, “Hukuksuzluğu ve katliamı sadece transların yaşamadığını biliyoruz. Gezi Parkı direnişi başladığı günden beri kaybettiğimiz 5 canı, Lice’de kalekol yapımına karşı çıktığı için katledilen Medeni’yi, onlarca tutuklunun, kaybın ve gözaltının da takipçisiyiz. Artan kadın cinayetleri, tecavüz dahil her tür erkek eziyeti yaşayan ve yaşamaya devam eden kadınlar ve çocuklar aynı kıyımın farklı yüzüdür. Transseksüeller ise olağanlaştırılmaya çalışılan bu kıyımın en kolay hedefidir. Bu cinayetlerin tümü namus, din ve ahlak adına yapılmaktadır. Hayatlarımız bu kadar ucuz değildir” denildi.

 

“Transfobik ahlakınız batsın!”

Yapılan açıklamada ayrıca LGBT taleplerine de yer verilerek “Herkesin istediği işi yapabildiği bir hayat garanti edilmeli, seks işçiliği bir iş kolu olarak kabul edilmeli, Trans seks işçilerine güvenli bir alan açılmalıdır” denildi.

Eşcinsel ve trans cinayetleri politiktir” denilen açıklama “Translara yönelen şiddet, eşcinsellere, kadınlara, engellilere, Kürtlere, Ermenilere, Alevilere, Köylülere işçilere yönelen şiddetin başka bir yüzüdür. Transfobik ahlakınız batsın. Nefret öldürüyor devlet bunu görmüyor” denilerek sonlandırıldı.

 

(Amed YDK)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu