Güncel

KHK’lara karşı açlık grevindeki kadınlara polis saldırısı!

KHK’ler ile işten atmalara karşı direnişlerinin 193. ve açlık grevinin 73 günde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Khalkedon Meydanı’nda başlatılan süreli-dönüşümlü açlık grevi nöbetini BİKG ve Yeni Demokrat Kadın aktivistleri devraldı.

Barış İçin Akademisyenlerin, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevlerine destek amaçlı başlattıkları dönüşümlü-süreli açlık grevinin 16. gününde açlık grevini Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) ve Yeni Demokrat Kadın aktivistleri devraldı.

 

Polis, açlık grevine saldırdı!

Sabah saatlerinde başlayan açlık grevi, öğlen saatlerinde polis saldırısıyla karşılaştı. 6 kadının devraldığı “Dayanışma Nöbeti” alanına gelen polisler burada herhangi bir eyleme izin vermeyeceklerini söyleyerek barış noktasını yıktı. Barış noktasının yıkılmasına izin vermeyen 7 kadın gözaltına alındı. Barış noktasını tekrardan kuran kadınlara polis yeniden saldırarak barış noktasını yerinden söktü.

Gözaltına alınan 6’sı kadın 2 erkek ise İskele Karakolu’na götürülürken, alanda bulunan eşyalara da zarar verildi. Emniyete götürülen kadınlara ters kelepçe takıldığı ve avukat gidene kadar da kelepçeli bekletildi.

Açlık grevine saldıran polis, Candan Yıldız, Feride Eralp, Filiz Yücel, Avukat Sevda Çetinkaya, Avukat Aylin Kırukçu, Nazife Onay, Buse Bayram, Serdar Bascetin ve Sinan Orhan’ı gözaltına aldı. İskele Karakolu’na götürülmelerinin ardından Haydarpaşa Hastanesi’ne sevk edilen 9 kişinin sağlık kontrollerinin ardından Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Buradaki işlemlerin ardından iki gün gözaltında tutulmak üzere Esenler Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüler.

 

Gözaltılar serbest bırakılsın

Gözaltıları protesto eden KESK, BİKG, Barış Akademisyenleri ve kadın örgütleri Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelerek oturma eylemi ve basın açıklaması düzenledi. “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Nuriye, Semih yalnız değildir” ve “AKP’nin memuru olmayacağız” sloganlarının atıldığı eylemde, “OHAL kaldırılsın KHK iptal edilsin” yazılı pankart açıldı.

Burada yapılan açıklamayı KHK ile ihraç edilen öğretmen Turgut Yokuş, yaptı. Darbe girişiminin ardından sosyalist, emekçi, yurtsever yurttaşların hedef alındığı belirten Turgut, AKP hükümetine biat etmeyeceklerini dile getirmek için sokaklarda olduklarını söyledi. Turgut, “İşimize dönene kadar mücadeleden kimse bizi alıkoyamaz. Nöbeti sürdüren BİKG’e müdahalenin altında başka nedenler olduğunu düşünüyoruz. Barış ve adalet diyenlerin birleşmesinden korktukları için saldırdılar” dedi.

 

BİKG adına konuşan Lale Bakır ise, göz altıların son bulması gerektiğine dikkat çekerek, kendilerine yapılan saldırıyı kınamak için oturma eylemi gerçekleştireceklerini söyledi. Açıklamanın ardından Ritim Kolektif ve İstanbul Kadın Orkestrası’nın ezgileri eşliğinde oturma eylemine geçildi. Müzik eşliğinde başlayan oturma eylemi 19.30’da son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu