Güncel

Kastaş işçisi kadınlar kazandı!

kastasKastaş Kauçuk fabrikasında baskı, mobbing ve tacize karşı örgütlendikleri için işten atılan iki kadın işçi, fabrika önünde 70 günü aşkın süren direnişleriyle kazandılar. Taleplerinden biri olan “hukukuz kesintiler geri ödensin” talebi doğrultusunda kazanım elde edildi.

Birçok fabrikada yapılan bir gün izne iki günlük yevmiye kesilmesi direnişte gündem olmuş ve gelen denetimle tespit edilmişti. Geçtiğimiz günlerde yönetimin “yanlış hesaplamalardan dolayı bazılarına farklı yatacak, meseleyi karıştırmayın” dediği öğrenildi. Bunun sonucunda 300 ile 900 lira arasında değişen miktarda kesintiler geri ödenmiş oldu. Kastaş direnişçileri ise bu kazanım için şunları ifade etti:

Arkadaşlar Kastaş’ın hukuksuzluklarından yapılan kesintileri gündeme almıştık ve hesap sorarak geri ödenmesini sağladık. Sadece Kastaş değil birçok fabrikada yapılan bu ve bu gibi uygulamalar kanun dışı olarak yapılıyor ve kazanmak için, emeğine sahip çıkmak için örgütlü şekilde mücadele vermek gerekiyor. Bugün kesintileri kazandık fakat haksızlıkların birçoğu halen sürüyor. Daha iyi ücretlerde ve insanca çalışma koşulları için bir araya gelmeliyiz. Bütün ayrımlara karşı bir olmalıyız.”

Kaynak: kizilbayrak.net

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu