Güncel

Karşıyaka’da 8 Mart

İzmir: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir diğer anmada; dün (10 Mart) Karşıyaka’da gerçekleştirildi. Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, EÖC ve Halk Cephesi tarafından örgütlenen eyleme, Kaldıraç, Aktepe Dersimliler Derneği, Alevi Yol Derneği vb. Kurumlar da katılarak destek verdi.

Karşıyaka İzban önünde toplanan kitle buradan İş Bankası önüne yürüyüşe geçti. Yol boyunca ajitasyon çekerek, slogan atan kurumlar; kortejlerin İş Bankası önüne geldiği süreçte BDSP kortejine yönelik yaşanan sözlü tacize müdehale ederek, gerginliği önlediler.

Kitle İş Bankası önüne geldiğinde açılış konuşması yapılarak, saygı duruşuna geçildi. Daha sonra kurumlar adına ortak basın metni okundu.

Okunan metinde; 8 Mart’ın tarihsel sürecine değinilerek; kadının kurtuluşunun tüm insanlığın kurtuluşu mücadelesinden geçtiği ifade edildi. “Eşit işe eşit ücret için, iş yerlerinde ve emekçi semtlerinde ücretsiz ve nitelikli kreş hakkı için, emperyalist savaşlara dur demek için, kadınlar üzerindeki cinsel, ulusal, sınıfsal baskıya son vermek için, kadınların üzerindeki faşist baskıların son bulması için… Kadın Erkek omuz omuza, örgütlü mücadeleye…” ifadeleri ile son bulan basın açıklamasının ardından İzmir Hareket Tiyatrosu‘nun da bir tiyatro gösterimi gerçekleştirdi.

Daha sonra sahneye çıkan Grup Günışığı’nın söylediği marşlar ve türküler eşliğinde halaylar çekilerek, Çav Bella Marşı ile eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu