Güncel

Kartal Meydan’ından binler: Mutlaka Kazanacağız

İstanbul Newroz’u “Mutlaka Kazanacağız” şiarıyla Kartal Meydan’da binlerce kişinin buluşmasıyla düzenlendi. Newroz kutlamasında konuşan HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun “Yeni Anayasa’da Taybet Ana var mı?” diye sorarak 16 Nisan’da HAYIR’larla gideceklerini vurguladı.

İktidarın tüm engelleme çabalarına rağmen İstanbul Kartal Meydan’ında binlerce kişi “Mutlaka Kazanacağız” şiarıyla bir araya geldi. KJA, YDK, SKM, EKA, ÖGK gibi pek çok kadın kurumunun yanı sıra HDP, HDK, SYKP, EMEP, SODAP, YDG (Yeni Demokrat Gençlik), DBP, ESP, PARTİZAN, KESK, KALDIRAÇ, MÜCADELE BİRLİĞİ ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve KHK ile ihraç edilen çok sayıda akademisyende alanda yerini aldı.Newroz alanında kadınlar ateşler etrafında direniş zılgıtlarıyla halay çekerek “Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak”, “Jin Jiyan Azadi”, “Rojava’da savaşan kadınlara bin selam” sloganları atıldı.  “Ülke fermanla mı yönetilir?”, “Güdümlü Meclis mi olur?”, “Bağımlı mahkemeler mi olur?” yazılı olan pankartların asıldığı miting alanına, üç yerde kurulan arama noktalarından geçerek alana giren binlerce kişi Newroz’u sloganlarla ve halaylarla kutladı.

Selahattin Demirtaş’ın meclis grup toplantısında gerçekleştirdiği “Seni başkan yaptırmayacağız” konuşmasının platformdan dinletilmesinin ardından Newroz kutlaması, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ve tüm siyasi tutsaklara selam gönderilmesi ile miting devam etti. Newroz Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını HDP Kartal İlçe Eşbaşkanı Dilber Demir yaptı. Halkı selamlayarak konuşmasına başlayan Dilber, Newroz’un bir direniş günü olduğunu söyleyerek, mutlaka kazanacaklarını belirtti. Dilber’in konuşmasının ardından Kobanêli Muhammet isimli çocuk platforma çıkarak, şiir okudu. Sonrasında ise sanatçı Özlem Gerçek sahne alarak, şarkılarını seslendirdi.HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın Newroz mesajının, okunmasının ardından ise Newroz ateşi Barış Anneleri üyeleri, HDP’li vekiller Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu ve HDP’li siyasetçiler tarafından yakıldı.

“Artık yeter, mutlaka kazanacağız”

Ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Mustafa Avcı, konuşarak Kürt halkının Newroz Bayramı’nı kutladı. “Şehirleri, köyleri yakıyorlar. Halkın iradelerini kırmak istiyorlar. Vekillerimizi, yüzlerce yurttaşımızı tutukluyorlar. İşkence, zulüm ve zorbalıkla zindanları zindan ediyorlar. Kürtler üzerinde baskıları çoğaltıyorlar. Kürt halkı üzerindeki düşmanlığı üzerinde pazarlıklar yapıyorlar. Kürtlerin Ortadoğu’da statü sahibi olmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz biliyoruz ki amaçları hedefleri irademizi, inancımızı kırmaktır. 40 yıldır mücadele ediyoruz. Annelerimizin gözyaşları durmak bitmedi. Yeniden söylüyoruz; mutlaka kazanacağız” ifadelerinde bulundu. Avcı, artık savaş istemediklerini dile getirerek, “Artık yeter” dedi. Avcı, ne yaparlarsa yapsınlar mutlaka kazanacaklarını söyledi.

“Dehaklara HAYIR diyeceğiz”

HDK Yürütme Kurulu üyesi Sevtap Akdağ ise şunları söyledi: “Newroz Kürt halkının Ortadoğu haklarına armağan ettiği bir direniş bayramıdır. Direnişin büyüdüğü günlerden geçiyoruz ve bu direnişle yolumuza devam edeceğiz. Binlerce gencimiz ölüme gönderiliyor, kentlerimiz yakılıp, yıkıldı, bombalar başımıza yağdı, muhalifler susturulmaya çalışılıyor. Bizler sindirilemeyeceğiz.” diyerek konuşmasını sürdüren Akdağ, Kadına yönelik şiddetin meşrulaştırıldığı, suyumuzun, toprağımızın kar hırsı ile talan edildiği dönemden geçtiğimizi dile getirerek, “Tek adam diktatörlüğüne “Hayır” diyenlere yönelik baskıların arttığını hatırlatan Akdağ, biz bunların karşısında sessiz kalmadık, kalmayacağız. Günümüzün Dehakları karşısında, halklar, inançlar, kadınlar, gençler tüm ezilenler olarak yan yana gelip devrimci Kawa’nın ruhuyla direnme günüdür diyen Akdağ, “Direneceğiz ve biz kazanacağız. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; dün olduğu gibi bugünde zalim Dehaklara Hayır diyeceğiz. Biz kazanacağız, emek, eşitlik ve özgürlük kazanacak. Bunun ilk adımını 16 Nisan’da atacağız, o sandıklardan bir büyük “Hayır” çıkaracağız” diye konuştu.

“Kendi anayasamızı biz yapacağız”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli Diyarbakır ve İstanbul başta olmak üzere Newroz alanlarında toplananları selamlayarak hapishanelerde direnenlere selam gönderdi. 4 yıl önce Diyarbakır’da okunan Abdullah Öcalan’ın mesajı ile büyük bir barış kapısı açıldığını belirten Temelli, bu kapının kapanmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Temelli, “O günden bugüne devlet, onurlu barışın inşa edilmemesi için elinden geleni yaptı. Biz yine çoğulcu, laik, demokratik bir cumhuriyet için alanlardayız. Biz hep “hayır” dedik, tekçi zihniyetlere, asimilasyonlara, emeğin hakkını çalanlara, kadınlara zulmedenlere, çocuklarımızın bedenlerini istismar edenlere karşı. Yine “Hayır” diyoruz” şeklinde konuşan Temelli, Hükümet ile İmralı arasında hazırlanan Dolmabahçe Mutabakatı’nı hatırlatarak, görüşmelerin tüm halklar için nasıl bir Anayasa yapılabileceği üzerine yapıldığını belirtti. “Şimdi karşımıza getirilen Anayasada Alevi yok, Kürt yok, kadın yok, eşitlik ve kardeşlik yok. Kabul etmiyoruz. Kendi Anayasamızı biz yapacağız” dedi. “Sizleri Dehak’ın zulmüne karşı demir dövmeye çağırıyorum. Sokak sokak Hayır’ı örgütlemeye çağırıyorum” diyen Temelli, 16 Nisan’a kadar her alanda “Hayır” cephesinin büyütülmesi için büyük bir çalışma yürütülmesini istedi.

“Bu Anayasa’da Taybet Ana, Kürt halkı var mı?”
Mitingin son konuşmasını HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu yaptı. “Yeni Anayasa teklifi getiriyorlarmış. Biz buna Anayasa demeye utanıyoruz” diyen Kerestecioğlu, iktidara “Bu Anayasa’da Taybet Ana, Kürt halkı var mı? Kadınlar, gençler var mı? Emekçiler var mı? Yakılan yıkılan Cizre’ye ne getiriyorlar? ” diye sordu. Bugün halkların modern Dehaklara karşı mücadele ettiğini belirten Kerestecioğlu, “Newroz uyanıştır, diriliştir, direniştir. Bizler de o uyanışın adım adım başladığını biliyoruz. Baharı engelleyemeyeceklerini biliyoruz. Dün 8 Mart’ta kadınlar dünyanın her yerinde sokaklardaydı, bugün de halklar Newroz alanlarında buluştu” diye konuştu. Ahmet Arif’in “Taş duvar” şiirini okuyan Kerestecioğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Barışı inşa etmemize asla engel olamayacaklar. 16 Nisan’da Hayır’larla gidecekler. İşte o gün mücadelemizin yeni başlangıcı olacak.” dedi

Newroz kutlaması, Veysel Ciwan’ın seslendirdiği ezgilerle ve halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu