Güncel

Kars’ta “Toplumsal Cinsiyet, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” Paneli

Kars: Kafkas Üniversitesi’nden Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencilerinin çağrısı ile “Toplumsal Cinsiyet, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği” paneli düzenlendi. 23 Mayıs saat 13.00’te Eğitim-Sen Kars şubesinde düzenlenen etkinliğe Pembe Hayat LGBTT Dyanışma Derneği adına Buse Kılıçkaya ve Kaos GL adına ise Psikolojik Danışman Berna Savcı katıldı.

Berna Savcı’nın temel kavramlar sunumu ile başlayan panele katılanlar ağırlıklı olarak eğitim fakültesi öğrencileri olmakla beraber diğer fakültelerden öğrenciler, sağlık ve eğitim emekçileri de yoğun ilgi gösterdiler. Savcı eğitimde LGBT öğrencilerin karşılaştıkları ayrımcılıklar ve öğretmenlerin bu durum karşısındaki sorumluluklarından ve kullanabilecekleri yöntemlerden bahsetti.

Buse Kılıçkaya ise trans bir öğrenci olarak eğitim yıllarında karşılaştıkları sorunları örnek vererek ayrımcılıkla mücadelede öğretmenlere düşen sorumluluğun büyük olduğunu söyledi. Kılıçkaya transların eğitim haklarının ellerinden alındığını da belirtti.Panel katılımcıların sorularıyla devam etti.

Daha önce üniversite içerisinde düzenlenmesine izin verilen panel programa 2 gün kala Kafkas Üniversitesi rektörlüğü tarafından iptal edildi. Bu aksiliğe rağmen Kars Eğitim-Sen’de yapılan panele katılım oldukça yoğundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu