Güncel

Kaos GL’den 2016 Medya İzleme Raporu

H. Merkezi: Kaos GL’nin Ocak-Haziran 2016 Medya İzleme Raporu yayınlandı. Raporda olumlu ve olumsuz haber grafikleri, haber örnekleri ve medyanın genel seyri yer alıyor.

Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında hem olumlu haber hem de olumsuz haber sayısında diğer aylara göre belirgin bir artış gözlemlendiği raporda bu durum 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün etkinlikleri ve Mayıs-Haziran aylarında farklı şehirlerdeki Onur Haftası ve Yürüyüşü etkinlikleri ile açıklanıyor.

Orlando katliamının da hem ana akım hem alternatif medyada geniş bir şekilde haberleştirildiği görünen raporda, Mart ayında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla haber sayısında artış görülmesi beklense de rakamların bunun tersini gösterdiği şu şekilde vurgulanıyor: “Bunun nedeni Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin haber ve etkinliklerde LGBTİ’lerin çoğu zaman anılmaması; anıldıklarında ise sadece isimlerinin geçmesidir. Lezbiyen, biseksüel ve trans kadınları konu alan, yaşadıklarını yansıtan çok az haber yayınlanmıştır.”

Raporun sonuç bölümünde ise haber yazımı ile ilgili genel kurallar, LGBTİ alanında haber üretirken dikkat edilmesi gerekenler hatırlatılıyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu