Güncel

Kadınların dayanışması barajı yıktı!

7 Haziran seçimlerini geride bıraktığımız şu günlerde önemli tartışma başlıklarından biri de Meclis’teki kadın oranı… 550 vekillik TBMM’ye, bu seçimlerde 97 kadın milletvekili girdi. Yani meclisin bir önceki seçime göre % 14 olan kadın oranı, bu seçimlerde % 18’e yükseldi.

Sistem partilerinin seçim öncesinde en önemli vaatlerinden olan kadın temsiliyeti ve kadın adaylarını önemseme tartışmalarının vitrine oynanan söylemler olduğu bu seçimler bir kez daha açığa çıkmıştır. AKP vekillerinin yüzde 16’sı, CHP vekillerinin yüzde 14’ü kadınlardan oluşuyor. Kadın milletvekilleri açısından bu seçimde karnesi en kötü parti, 4 kadın milletvekili ile MHP oldu.

Kaldı ki, kadınların meclisteki varlığı tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda ezilenlerin hakları ve özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda mücadele verebilecek kadın vekillerin varlığıdır anlamlı olan…

 

HDP kadın partisini olma yönünde ilerlediğini gösterdi

 

Elbette bu tabloda yer almayan ve mecliste kadın adaylar konusunda söylemi vitrinde kalmayan bir parti var ki; o da 12 Eylül faşizminin en önemli miraslarından olan barajı % 13’lük bir oranla yıkıp geçen Halkların Demokratik Partisi’dir. Hala resmi olmayan sonuçlara göre 82 milletvekilinin 32’si, yani yaklaşık olarak % 40’ı kadın olan HDP, kadın partisi olma yolunda ilerlediğini, ısrar ettiğini bir kez daha kanıtladı.

Elbette bu başarı bizler açısından yeterli bulunabilecek bir başarı değildir. Ancak erkekliğin üretildiği-güçlendirildiği mecliste ilk kez parti olarak, kadınların gücü ve emeğiyle giren, bunu her fırsatta yineleyen HDP’li 32 kadın vekilin buradaki varlığı kadın ve LGBTİ mücadelesi açısından önemli bir mevzi olacaktır.

Bu mevziinin kazanılmasında bu seçim sürecinde rol alan, emek harcayan tüm kadınların payı vardır. Görünen o ki, kadınların dayanışması barajı yıktı! Bütün bu emeği selamlıyor, meclise giren kadın arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve bu zorlu erkek alanının toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemizin bir parçası olması için kadın dayanışması içinde olmaya devam edeceğimizi vurguluyoruz.

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu