Güncel

Kadınların coşkusu ve isyanı alana yansıdı!

izmir_8Martİzmir’de Kadınlar 6 Mart Pazar günü coşkulu bir miting düzenledi. Toplanma yeri olarak Bornova Stadı’nın önünde toplanan kadınlara burada polis üst araması yaptı. Polis burada bazı pankartların açılmasına engel olurken, “Kürdistan’da direnen kadınlar kazanacak” yazılı dövize keyfi bir şekilde el koydu. Birçok döviz ve pankart bu gerekçe ile alınırken, YDK’nın pankartına da aynı gerekçe gösterilerek el konuldu.

YDK pankartında yazılı olan “Cîzîr, Sûr” ve “Sêvê, Pakize, Fatma” isimlerinin yazılı olmasını bahane göstererek yasadışı muamelesi yaptı ve el koydu.

Bornova Stadı’nın önünden kadınlar kortejler oluşturarak “Savaşa, şiddete, ataerkiye, muhafazakarlaşmaya karşı barış, özgürlük, güvenceli iş ve yaşam hakkımız için direniyoruz” yazılı ortak pankartın arkasında yürüyüşe başladı.

Yürüyüşe Yeni Demokrat Kadın, KJA, SKM, Halkevci Kadınlar, Emep’li Kadınlar, Demokratik Alevi Kadın Hareketi, DKH, EKA, Viyan Kadın Korosu, KESK’li Kadınlar, Bağımsız Kadın Platformu, İlerici Kadınlar gibi kadın örgütleri katıldı.

Yürüyüşte “Kadınız, kendi savaşımızın savaşçısıyız”, “Evde, okulda, işte, sokakta şiddete karşı kadınlar ayakta”, Cinsiyetçi eğitim istemiyoruz”, “Aç kalırsanız patronunuzu yiyin” gibi dövizler açılırken sık sık “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam”, “Jin, jiyan, azadi”, “Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” gibi sloganlar atıldı.

Yeni Demokrat Kadın İstanbul YDK faaliyetçilerinin de içinde olduğu kadınların gözaltına alınmasını “İstanbul’da direnen kadınlara bin selam” sloganlarıyla İstanbul’a selam gönderdi.

YDK ayrıca eylem boyunca Kürdistan’da direnen kadınların yalnız olmadığını vurgulayan ve direnişlerini selamlayan sloganlar attı.

Alkış, zılgıt ve ıslıklarla coşkulu bir şekilde yürüyen Kadınlar, T. Kürdistanı’ndaki katliamları lanetlerken faşizme karşı direnen kadınları da selamladı. Yürüyüş sırasında katledilen kadınlar da unutulmadı ve isimleri haykırılarak “yaşıyor” denildi. Bornova Meydanı’na coşkulu bir şekilde giriş yapıldı ve burada halaylar çekildi. Miting alanına kurulan sahneden şiirler okunurken Ankara ve İstanbul’daki engellemelere karşı “Siz Kadınların sesini kısamazsınız” diye haykırıldı.

8 Mart Platformu adına açıklamayı Ayşegül Kocaarslan okudu.

Ayşegül, ülkede tecavüzcüler yargılanmazken, onlara karşı meşru müdafaa hakkını kullanan kadınların ise en ağır şekilde yargılandığını ve T. Kürdistanı’nda her gün kadınların katledildiğini vurguladı. Daha sonra aynı açıklamanın Kürtçesi Yıldız Yıldırım tarafından okundu. Açıklamaların ardından MKM Kadın Korosu sahneye çıkarak Kürtçe ve Türkçe türküler seslendirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu