Güncel

Kadınlar Güvenpark’ta forumda buluştu

Güvenpark’ta her Cumartesi yapılan kadın konulu forumların dün akşamki (27 Temmuz) konusu, TRT’de katıldığı bir programda hamile kadınların dışarıya çıkmamasını söyleyen Ömer Tuğrul İnançer’in açıklamaları oldu.

Kadınların konuşmadığı takdirde erkeklerin kadınlar üzerinde söz söylemeye devam edeceği vurgulanan forumda söz alan kadınlar  şunları söyledi:

– Hamile kadınları dışarıya hava almaya davet ediyorum. Anneme teşekkür ediyorum, iyi ki hava almış, sağlıklı düşebiliyorum.

– Bunların düşünenleri böyleyse düşünmeyenleri nasıldır? Annelere sesleniyorum, erkek çocuklarını prens gibi yetiştirmeyi bıraksınlar, kız çocuklarına değer versinler.

– Kadın bedeni üzerinden pazarlık yaptırmayız!

– 80 sonrası Mamak Hapishanesi’nde yaklaşık 200 kadın direnmiştir. Kadınlar hapishane önlerinde çocukları için direnmişlerdir.

– Doğurmaktan korkuyorum, Gezi direnişi süresince o kadar gaz yedik ki, onlar gibi çocuklar doğurmaktan korkuyorum.

– Ben 52 yaşındayım, hamile kalma olasılığım yok. Eğer olsaydı, başbakanlık önünden her gün 5 kez geçerdim, kıyafetimi seçerek hem de.

– Artık tencere, tava kadınların yemek yapmak için kullandığı bir şey olmaktan çıktı, direnmek için kullanıyoruz.

– AKP hükümeti bizi yeniden evlerimize kapatmaya çalışıyor. Evlerimize hapsolmuyoruz, daha fazla dışarı çıkmalıyız.

 

“500 km yürüdüm, hala erkek ismiyle anılıyorum”

Foruma seçim barajının düşürülmesi için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen Aylin Kotil de katıldı. Forumda söz alan Kotil, “Yürüyüşe başladığımda bir hafta boyunca medya beni görmedi. 500 km’lik bir yola çıktığımda hala bir erkeğin adıyla anılıyordum. Çok sonradan sadece Aylin olarak anılmaya başladım, bunun için de 500 km’lik bir yolu yürümem gerekiyormuş. Yola çıktığımda her gün bir mesaj taşıyan tişörtler giydim. Kadınlarla ilgili de iki mesajım vardı. Bunlardan biri çocuk gelinler, diğeri de kadın cinayetleriydi” sözleriyle herkese teşekkür ederek forumdan ayrıldı.

 

“Kadınlar utandırılmaya çalışılıyor”

Forumda, erkek egemen sistemin kadın bedeni üzerinden pazarlık yapmaya çalışıldığına vurgu yapıldı. Kadınların kendi bedenleri üzerinden “utandırılmaya” çalışıldığına ve kendilerinin istediği gibi bedenlerimiz üzerinde rahatça konuştuklarına değinen kadınlar, “Benim bedenim, benim kararım” sloganını her yerde dile getirmek ve savunmak gerektiğini dile getirdiler.

Forum, Gezi direnişi şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından, diğer hafta Cumartesiye, yine Güvenpark’ta buluşma konularak sonlandırıldı.

 

Ankara’dan bir YDK’lı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu