Güncel

Kadınlar Ankara katliamına karşı eylemdeydi

İzmir: Kadınlar İzmir’de Ankara katliamına karşı bir eylem gerçekleştirdi.

Kadınlar  TTB, DİSK, KESK ve TMMOB’un Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anmak için Alsancak Garına karanfil bırakma eylemi ve anmasına katıldıktan sora bir eylem gerçekleştirdi.

Katliamı protesto etmek amacıyla Alsancak Garı önünde anma etkinliği için toplanan kitleye HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana ve HDP İzmir Milletvekili adayları katıldı.

Anmada gara katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart asılarak, alanda mumlar yakıldı ve karanfiller bırakıldı.

“Katillerden hesabı kadınlar soracak”

Anmadan sonra İzmir Barış İçin Kadın Girişimi bileşeni kadın örgütlerinin ve YDK, Yeni Kapı Tiyatrosundan kadınlar ve daha pek çok kadın örgütü ile birlikte Garın önünden Kıbrıs Şehitleri Caddesinden Sevinç Pastanesi önüne yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşte kadınlar  “Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız” pankartı taşırken, sık sık “Kadınlar barış, saray savaş istiyor”, “Jin jiyan azadi”, “Katil, hırsız Erdoğan” sloganları atıldı.

YDK ise “Katillerden hesabı kadınlar soracak”, “Ölenlerin adını unutma, türkülerin meydanların”, “Katliama karşı kadınlar sokağa” vb dövizleriyle eyleme katıldı.

Kadınlar Sevinç Pastanesine varmadan Penti önünde durarak Penti’nin halk düşmanı tavrı teşhir edilerek, boykot çağrısı yapıldı.

Yürüyüşün ardından kadınlar bir basın açıklaması okuduktan sonra oturma eylemi yaptı.Eylem kadınlar tarafından atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu