Güncel

Kadınlar 14 Şubat’ta sokakta; “Olmaz olsun eşitsiz aşk; Biz hayatı istiyoruz”

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla “Olmaz olsun eşitsiz aşk; Biz hayatı istiyoruz” diyen kadınlar 14 Şubat’ta Beşiktaş’ta buluştu. Hakan Pastanesi önünde buluşan kadınlar sloganlar eşliğinde Kartal Heykeli’ne yürüdü.

Pankart ve dövizlerle yürüyüşe geçen kadınlar “Geceleri de sokakları da meydanları da terketmiyoruz“, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop inadına isyan” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

Yürüyüş sırasında kadınlar, ameliyat ve tedavi hakkı için günlerdir açlık grevinde olan tutuklu trans kadın Diren Coşkun’a selam göndererek şu mesajı okudu:

Kimsenin kimi sevdiği veya kim olduğundan ötürü insanlık dışı muamele, ayrımcılık, homobofiye, transfobiye, nefret cinayetlerine maruz kalmadığı bir dünya için; Diren Coşkun gibi hiçbir trans mahpusun elinden ameliyat, hormon tedavisi, epilasypnu yani kısacası var olma hakkının alınmayacağı bir dünya için; hep birlikte ses çıkarıyoruz. Diren Coşkun yalnız değildir.”

 


“Sindirella gitme baloya, 8 Mart’ta haydi sokağa”

Okunan mesajın ardından Kartal Heykeli önüne yürüyen kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Kadınlar Birlikte Güçlü adına parça parça birden fazla kadın okudu.

Açıklamada, Aşk”ın kutlanıldığı bu 14 Şubat’ta ve bundan öncekilerde kendilerini “seven” erkekler tarafından öldürülen kadınlar hatırlatıldı. Aşkın eşitsizliğin, erkek egemenliğinin öbür adı haline geldiğini belirten kadınlar “Olmaz olsun eşitsiz aşk; biz hayatı istiyoruz” dedi. Kadınlar açıklamayı “Alınan hediyeler, verilen sözler, şaşaalı kutlamalarla değil; dayanışmayla, eşitlikle, özgürlükle çoğalıyoruz” sözleriyle basın açıklaması sonlandırdı.

8 Mart’ta tekrardan sokakta olma sözü veren kadınlar “Sindirella gitme baloya, 8 Mart’ta haydi sokağa” şarkısıyla eylemlerini sonlandırdı.

{gallery}kadinlar-14-subatta-sokakta{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu