Güncel

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele eylemlerle devam ediyor

 

insburg 25 kasım

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele İnsburg’da iki komitenin yaklaşık iki ay öncesinde başlayan toplantılarıyla start almıştı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü hazırlıkları sürecinde bizler ATİK-Yeni Kadın olarak çeşitli yerli kurumlarla birlikte 26 Kasım Pazartesi  günün Yeni Kadın ve yerli kadın örgütleriyle  kürtaj yasağına karşı  bir  basın açıklaması yaptık.  Basın açıklamasıyla  bir  haftalık eylem ve etkinliklerin kamuoyuna duyurusu yapıldı.

Pazartesi  saat 18.30’da  ise Der Lange arm der Kaıserin”(Kraliçenin Uzun Kolu) adlı kürtaj konulu dokümanter film izlendi.

27 Kasım günü de Kadın  Yazar ve Sanatçılar günü  dolayısıyla, kadınlar yaptıkları resim ve tabloları tanıttılar. Kadınların yaşamış oldukları zorlu hikayeler anlatıldı. Günümüzle bu zorlukların bağıntısına  vurgu yapıldı.

28 Kasım günü de İnsburg Müzesinin önünde  miting  yapıldı.  Yağmurun yağmasına rağmen mitingin motivasyonu düşmedi. Mitinge  katılanlar daha da yakınlaştılar, sıcak tartışmalar yaptılar. Miting organizasyonunu Yeni Kadın’ın üstlendiği ve aktif örgütlediği bir gösteri oldu.  Miting boyunca   hazırlanan  kadın şarkıları çeşitli dillerde hiç susmadı. Mitingde çadırımızı, pankartlarımızı ve dövizlerimizi açtık. “Kadına karşı şiddet insan hakları ihlalidir-susma isyan et”,  “Kadınlar fırsat eşitliği istiyor”, “Başka bir dünya mümkün” pankartları asıldı. Hazırlanan çeşitli dövizler de taşındı. Yeni Kadın’dan bir arkadaş hazırladığımız bildiriyi okudu ve bu bildiri dağıtıldı. Bildiriden sonra İnsburg SPÖ Belediye Meclis üyesi Pokorny-Reıter kısa  bir konuşma yaptı. Miting bitene  kadar imza  kampanyası da yapıldı. Çevredekilerin mitinge  ilgisi oldukça iyiydi.

30 Kasım’da da; Yine 25 Kasım Kadına karşı Şiddete karşı mücadele  günü dolayısıyla bir sempozyum gerçekleştirilecek. Bu sempozyuma politik, sosyal, tıbbi alanda tanınmış doktorlar katılacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu