Güncel

Kadın katliamında aile yakınlarına müebbet hapis cezası istendi

 

melek karaaslan

Eşi Ferdi Karaaslan, kayınpederi Kudbettin ve kayınvalidesi Naciye Karaaslan tarafından 3 ay boyunca tuvalete kapatılıp aç bırakılan ve işkenceye maruz bırakıldığı için yaşamını yitiren Melek Karaaslan (24) olayıyla ilgili savcı aile fertleri için müebbet hapis cezası istedi.

Ağrı’nın Hamur İlçesi Çağlayan (Eşurgevuk) Köyü’nde eşi Ferdi Karaaslan, kayınpederi Kudbettin ve kayınvalidesi Naciye Karaaslan tarafından 3 ay boyunca tuvalete kapatılıp aç bırakılan, işkenceye maruz kalan ve daha sonra da kaldırıldığı Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitiren Melek Karaaslan (24) olayı ile ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Karaaslan’ın eşi, babası, kayınpederi ve kayınvalidesi hakkında ağır ceza mahkemesinde müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması ise Kasım ayında Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Ağrı Cumhuriyet Savcısı Mehmet Sin tarafından hazırlanan iddianame, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Melek’in babası Kasım Levent, eşi Ferdi Karaaslan, kayınpederi Kutbettin Karaaslan ile kayınvalidesi Naciye Karaaslan hakkında ‘suç ihmalli davranışla ölüme sebebiyet vermekten’ müebbet hapis cezası istendi. Sanıkların önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Olayın geçmişi

Hamur’un Çağlayan Köyünde Hanım- Kasım Levent çiftinin 8 çocuğundan biri olan Melek Karaaslan, 16 yaşında çobanlık yapan Ferdi Karaaslan ile evlendirildi. Hamur’un Kale Mahallesi’nde oturan Ferdi Karaaslan, iddiaya göre Melek Karaaslan’a şiddet uygulamaya başladı. Şiddetten kaçan Melek Karaaslan, ilk çocuğunu sokakta dünyaya getirdi ve onun ölümü üzerine de bunalıma girdi. Evliliğinden 2 çocuk sahibi olan Karaaslan, bunun üzerine babası Kasım Levent tarafından Çağlayan Köyü’ne götürüldü. Ancak aile büyükleri, “namus meselesi” diyerek genç kadını eşinin yanına yolladı. İstanbul’da çalışan ağabeyi Reis Levent’in kız kardeşi Melek’i, Hamur’a giderek görmek istemesi üzerine, genç kadının tuvalete kapatıldığı anlaşıldı. Gelişmeler üzerine baba Kasım Levent, damat Ferdi Karaaslan ve ailesinden kızına şiddet gösterdiği gerekçesiyle şikayetçi oldu. Polislerle gittiği evden 30 kiloya kadar zayıflayan kızını alan Kasım Levent, kızını Ağrı Devlet Hastanesi’ne götürdü. “Öldüremedikleri için ölüme terk etmişler” denilen ve ruh sağlığını kaybeden Melek Karaaslan daha sonra bakanlıkların devreye girmesi üzerine ambulans uçakla Ankara’ya sevkedildi. Melek Karaaslan 25 Temmuz günü Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti. Melek Karaaslan’ın cenazesi Çağlayan Köyü’nde toprağa verildi.

Kaynak: DİHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu