Güncel

Kadın hakları savunucusu öldürüldü

nadya sadiki

 

Afganistan’da Kadın İşleri Bakanlığı’nın vilayet müdürü olarak görev yaparken Temmuz ayında eşi ile birlikte bombalı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Hanifa Safi’nin yerine 5 ay önce atanan kadın hakları savunucusu Nadya Sidiki de uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Sidiki’nin başkent Kabil’in doğusunda yer alan Langhnam bölgesinden işe giderken kimliği belirsiz iki kişi tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Polis, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve faillerin Taliban militanları olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Uluslararası Af Örgütü, Sidiki’nin, Laghnam’daki kadın hakları masasındaki görevine, Temmuz’da bombalı suikasta kurban giden Hanifa Safi’nin yerine beş ay önce getirildiğini belirtti. Safi’nin ve kocasının hayatını kaybettiği patlamada, aralarında kızının da olduğu 11 kişi yaralanmıştı.

Kabil’de Afganistan çapından kadın hakları savunucuları ile görüşen Uluslararası Af Örgütü Afganistan Araştırmacısı Horia Mosadiq, “Bu son öldürme olayı yetkililerin Afganistan’da cesur bir şekilde kendi hakları için mücadele eden kadınlara daha iyi bir koruma sağlaması konusundaki çok ciddi ihtiyacı bizlere gösteriyor. Bu hiç de istisnai bir şiddet olayı değil. Nadya Sidiki’nin selefinin de birkaç ay önce öldürülmüş olması güvenlik güçlerinin onu ve diğer kadın hakları savunucularını yeterli bir şekilde koruyamadığını gösteriyor. Kadınlara yönelik şiddet konusundaki cezasızlık Afganistan’da oldukça yaygın, insan hakları ihlallerini gerçekleştirenler nadiren yaptıklarından sorumlu tutuluyor. Hükümete derhal, Nadya’nın öldürülmesi ile ilgili bağımsız bir soruşturma başlatması ve Kadın İşleri Bakanlığı temsilcilerine sağlanan korumanın seviyesini artırması çağrısında bulunuyoruz. Hükümet aynı zamanda Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması yasasının da eşit oranda uygulanmasını sağlamalı. Yasa zorla evlilik, tecavüz, dayak ve kadınlara yönelik diğer şiddet eylemlerini suç saymakta. Yasa Ağustos 2009’da çıkarılmasına rağmen hala düzensiz bir şekilde uygulanıyor” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu