Güncel

Kadın bedenini yıldırma aracı olarak kullananlardan hesap soracağız

İzmir Emekçi Kadın Komisyonları (EKK), Gezi İsyanı’nın kadın tutsaklarına yönelik baskı ve tacize dikkat çeken bir açıklama yayınladı. EKK, yargının da tacizi destekleyensakran_cezaevi kararına dikkat çekerek kadın bedenini devrimci tutsaklara yönelik baskı için kullanılmasının hesabını sorma çağrısı yapıldı. EKK tarafından yapılan açıklamada Şakran Hapishanesi’nde çıplak arama işkencesine maruz kalan Elif Kaya’ya verilen bir aylık görüş yasağının onaylanmasına değinilerek şunlar ifade edildi:

Olayın faillerini tanık olarak dinleten hâkimden ‘İnsan yediğini unutur’ açıklaması!

Mahkemenin 6. celsesinde avukatların soruları karşısında gardiyanlar çelişkili ifadeler vermişti. Hâkim Özkavalcı, Kaya’yı aramalarına rağmen “tanık” olarak dinlenen gardiyanların verdikleri ifadelerdeki çelişkilerin “normal” olduğunu belirterek “Zira infaz koruma memurları bir yandan Kaya’yı sabit tutup diğer yandan üzerindeki sutyeni çıkartmaya çalışmaktadırlar. Her tanık kendi gördüğünü anlatmaktadır. Bazen insan bir gün öncesinde ne yediğini unutmaktadır. Bazı insan 10 yıl öncesi gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte iken bazı insan da 3-5 dakika önce gördüğünü bütün detayları ile anlatabilmekte, bazı insan da gördüğünü gerçeğinden farklı bir şekilde anlatabilmektedir. Her insanın aradan geçen süre içerisinde bir kısım şeyleri yanlış hatırlaması veya unutmasının doğal olduğu kabul edilmiş olup bu anlatımlar arasında esasa etkili aykırılık bulunmamıştır” yorumunu yaptı.

Çıplak arama yapılabilir, her türlü taciz meşrudur, erkek adli tutukluların taciz mektupları devrimci kadın tutsaklara hiçbir engellemeye takılmadan ulaştırılabilir. Ancak tüm bu işkencelere karşı direnilemez! Kimse bu düzenin yargısından adalet beklememektedir. Ancak kendi yasalarını dahi en alçakça bir şekilde çiğneyen bu çanak yalayıcılar elbet emekçi kadınların mücadelesiyle tarihin çöplüğüne atılacaklardır. Kadın bedenini devrimci kadın tutsaklara bir yıldırma aracı olarak kullanan, her türlü işkenceyi ve baskıyı büyük bir zorbalıkla aymazlıkla uygulayan yargıdan, Şakran Cezaevi yönetiminden ve gardiyanlarından hesap soracağız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu