Güncel

Kadın avukatlardan Diyarbakır Barosu’na çağrı

Diyarbakır Barosu avukatlarından Sedat Yurtdaş hakkında, yanında çalışan stajyer kadın avukata yönelik “cinsel saldırı” suçunu işlediği gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, aynı zamanda Yurtdaş Diyarbakır Barosu’na da şikâyet edilmişti.

Diyarbakır Savcılığı tacize uğrayan kadın arkadaşımızın beyanını almadan, tanıklarını dinlemeden takipsizlik kararı vermişti. Takipsizlik kararının akabinde Türkiye’nin dört bir yanından kadın avukatlar söz konusu takipsizlik kararına itiraz edilmiş, itiraz Batman Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek takipsizlik kararı kaldırılmış, Yurttaş’ın yargılanması gündeme gelmişti.

 

Diyarbakır Barosu sessiz!

Batman Ağır Ceza Mahkemesi’nin takipsizlik kararını kaldırmasına ve kadın avukatların çağrılarına rağmen Diyarbakır Barosu henüz Sedat Yurtdaş’ı disiplin kuruluna sevk etmiş değil. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır Barosu’nun kadın arkadaşımızın yaptığı şikâyetle ilgili Yurtdaş’ın disiplin kuruluna sevk edilip edilmeyeceğine dair karar vermesi bekleniyor.

Daha önce bir açıklama yaparak, Diyarbakır Barosu’na, Yurtdaş’ı disiplin kuruluna sevk etmesi için çağrıda bulunan kadın avukatlar, çağrılarını yinelediler. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Barosu’na faks ve e-mail yoluyla taleplerini sundular.

Yurtdaş’ın disiplin kuruluna sevk edilmesi talebinin yanı sıra, baro tarafından kadın avukatlara yönelik şiddet vakalarının nasıl ele alındığına ilişkin bilgilendirilme talebinde de bulundular. Ayrıca Baro’ya disiplin soruşturmasını yürüten kurul ya da komisyon bünyesinde kaç tane kadın avukatın yer aldığı, bu avukatların kurullardaki erkek avukat sayılarına oranının ne olduğu sorusu da yöneltildi.

Kadınlar Diyarbakır Barosu’nu faks ve e-mail yağmuruna tutmaya, hemen her erkek şiddeti/ tacizi vakasında karşımıza çıkan erkek egemen dayanışmayı kırmak için mücadele etmeye önümüzdeki günlerde de devam edecekler. (Bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu