Güncel

“Kadınlar, sokağa, eyleme, özgürleşmeye”

İzmir: Boşanma Komisyonu raporu İzmir’de kadınlar tarafından oturma eylemi ve forumla protesto edildi.

Boşanma Komisyonu’nun raporuna karşı İzmir’de kadınlar eylemlerine devam ediyor. Dün (7 Haziran) kadınlar, Alsancak Erbil Süel’in önünde yapılan oturma eylemi ve forumla protesto etti.

İzmir Kadın Eylem Grubu‘nın örgütlediği eylemde TBMM boşanma komisyonu haklarımızı gasp ediyor! Sokaktayız, isyandayız! yazılı pankart açıldı.

Yeni Demokrat Kadın‘ın da yer aldığı eylemde kadınlar tarafından sık sık Kadınlar, sokağa, eyleme, özgürleşmeye“, “Komisyon, raporu al başına çal“, “Kadın kadındır, yarım senin aklındır“, “Yaşasın kadın mücadelemizgibi sloganlar atıldı.

Kadınların birer birer söz alarak okuduğu açıklamada, komisyonun raporunda, kadınların on yıllara dayanan mücadelesi ile kazandıklarına göz dikildiği belirtildi.

Açıklamada, raporun kadınları sadece aile içinde tanımlandığı, aksi takdirde yok saydığı ifade edilirken, erkek şiddetinin yasal mekanizmaları zayıflatan ve kadınların boşanmalarını zorlaştıran öneriler getirildiği vurgulandı.

Raporda tecavüzcünün aklanılmaya çalışıldığı ve tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcü ile evlenmeye dayatıldığı belirtilirken kadınlar, bu raporun sonuna kadar karşısında olacaklarını ve haklarını gasp ettirmeyeceklerini dile getirdiler.

Açıklamanın ardından foruma geçilerek kadınlar söz alarak düşüncelerini dile getirdiler. Tayyip Erdoğan’ın son günlerdeki açıklamalarına değinen kadınlar, “yarım kadın” tabirini asla kabul etmeyeceklerini belirterek tepkilerini dile getirdiler.

“Nasıl ki bu zamana kadar kadın düşmanı politikalara karşı çıktıysak, boşanma komisyonuna karşı da mücadele edeceğiz” diyen kadınlar, “3 tane çocuk, temizlik, yemek yapacağımızı kimse zannetmesin” dediler.

 

Yapılan konuşmalardan sonra eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu