Güncel

Kadınlar özgürlük ve demokrasi için sokaktaydı!

İstanbul: Kadınlar, özgürlük ve demokrasi için sokağa çıktı. Kadıköy’de eylem yapan kadınlar, “Darbeniz, OHAL’iniz, şiddetiniz, taciziniz yerin dibine batsın” dediler.

Yeni Demokrat Kadın’ın da içerisinde yer aldığı Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu tarafından akşam saatlerinde Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemle kadınlar OHAL ve darbeye karşı sokağa çıktı. Boğa Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar buradan bildiri dağıtımı yaparak Khalkedon Meydanı’na yürüyüş yaptılar. Eylemde “OHAL’i olağanlaştırma, erkek şiddetini gizleme”, “Hadım çözüm değil, tecavüzcüleri aklamayın”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Boşanma komisyonu ile şiddetli geçimsizliğimiz var” gibi dövizler açılırken “OHAL’e karşı sokaktayız”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Jin, jiyan, azadi”, “OHAL’e karşı kadın dayanışması” sloganları atıldı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yakılarak katledildiği ortaya çıkan trans kadın Hande Kader için de “Trans cinayetleri politiktir” sloganı atılan yürüyüş Khalkedon Meydanı’nda sona erdi.

“15 Temmuz’da sokaklar erkeklikle kuşatıldı”

Khalkedon Meydanı’nda basın açıklamasını Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına YDK aktivisti Rabia Güveli yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında ilan edilen OHAL sürecinde erkek devlet şiddetinin hızla devam ettiğini belirten Güveli, 15 Temmuz gecesi sokakların militarizm ve erkeklikle kuşatıldığını ifade etti. “Linç görüntüleri, cinsiyetçi küfürler, ‘idam isteriz’ sloganları ile karşısındakini yok etmek üzerine kurulu erkek şiddeti her yerdeydi” diyen Güveli, şu şekilde devam etti: “Biz sadece bunlar erkek şiddetini, kadın cinayetlerini daha da arttıracak diye düşünürken kıyafetinden dolayı ve bayrak sallamıyor diye saldırıya uğrayan kadınları, darbecilerin ‘karılarını’ ganimetten sayan spor kulübü başkanlarını, darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan bir askerin 10 aylık bebeğine tecavüz tehdidi yönelten polisleri izledik.”

OHAL ilan edilmesiyle beraber erkek şiddetinin ve baskının cezalandırma yöntemi olarak kullanıldığını ifade eden Güveli, “hadım” olarak adlandırılan yönetmeliğin de bu dönemde yürürlüğe girdiğine dikkat çekti. “Tecavüz ve cinsel şiddet suçlarında toplumsal koşulları yok sayan, erkek egemenliğiyle mücadeleyi esas almayan bu tarz bir yöntem çözüm değildir, tecavüzü ve cinsel saldırıyı önlemez” ifadelerini kullanan Güveli, Boşanma Komisyonu ile ise birlikte kadınların en temel haklarına el konulmaya çalışıldığını vurguladı.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

Güveli açıklamayı şu şekilde bitirdi: “Erkeklikle silahlanmış iktidar savaşı en çıplak hali ile televizyonlarımızı, sokaklarımızı, meydanlarımızı, kulaklarımızı doldurdu. Oysa, darbe girişiminin ardından meydanları ve yıllardır sokakları, demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet için dolduran birçok kadın var. Erkekler ne kadar bu alanları elimizden almaya çalışsalar ya da bizi istedikleri zaman sokaklarda öne sürüp istedikleri zaman evlere hapsedeceklerini sansalar da, biz kadınlar erkek şiddetine ve onların üzerimizden yürüttüğü iktidar savaşlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.” Eylem, açıklamanın ardından sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu