Güncel

Kadınlar, “Özgecan’ın katili TC” dedi

Londra: Britanyalı kadın kurumlarının düzenlediği eylemde, basın açıklamasını elçilik çalışanlarına teslim etmek isteyen kurum temsilcilerinin isteği reddedildi.

Özgecan Aslan’ın öldürülmesini Londra TC büyükelçiliğinin önünde protesto eden kadın kurumları elçiliğin önüne siyah çelenk bırakıp basın açıklamasını teslim etmek istediler. Polis çelengin kapının önüne bırakılmasına izin vermediler ve kaldırıma bırakılmasını istediler.
Demokratik kitle örgütleri ve yöre derneklerinin kadın örgütlenmeleri gerçekleştirdikleri eylemde Özgecan Aslan’ın vahşice katliamını protesto etmek için dün öğlen saatlerinde biraraya gelen kadınların çoğunlukta olduğu kitle, protesto boyunca “Yasta değil, isyandayız”, “Erkekler vuruyor devlet koruyor”, “Özgecan’ın katili TC devletidir”, “Özgecan’nın hesabını kadınlar soracak”, “Ne istiyoruz? Adalet, ne zaman istiyoruz? Şimdi” sloganları atıldı.
Eylemde kadın örgütleri adına okunan basın metninde “Özgecan Aslan’ın katline sessiz kalmayacağız” başlığıyla hazırladığı ortak metinde, “Artık tek bir kadının bile şiddet görmesine, katliamına tahammülümüz yok! Adalet istiyoruz! Yaşam hakkı istiyoruz! Erkek egemen tecavüz kültürünün son bulmasını istiyoruz!’’ denildi.


Londra’daki kadın örgütleri: ‘Özgecan Aslan’ın Katline Sessiz Kalmayacağız’
Eylemi örgütleyen DAY-MER Kadın Komisyonu, Londra Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Britanya Alevi Kadınlar Birliği, Roj Kadım Meclisi, Yeni Kadın Londra, Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADHK), Kırkısraklılar Kadın Kolları, Bozca-Der Kadın Kolları, Tilkililer Kadın Kolları, Alxas Kistik Kadın Kolları, Dersim Der Kadın Kolları, Nurhak Derneği adına okunan metin şu şekilde:

 


“8 Mart’a yaklaştığımız bugünlerde, Türkiye’den bir genç kadının katledilmesi haberiyle yüz yüze geldik. 20 yaşında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, Mersin’deki evine gitmek üzere bindiği şehirlerarası minibüste tecavüz edilmesine karşı direnirken yakılarak öldürüldü. Cesedi bir dere kenarına atılmış olarak bulundu. Türkiye’de kadınlar isyanda!.. Bir çok yerde bu katliamı kınayan gösteriler ve açıklamalar gerçekleştiriliyor.
Türkiye’de 12 yıldır iktidarda olan Ak Parti (AKP) hükümeti ‘sözde’ önlemleriyle kadın cinayetlerindeki sistematik artışa seyirci kalmakla yetinmeyip, hayatın her alanında erkek egemen zihniyeti pekiştirerek kadın katillerini ‘tahrik’ indirimiyle kollamakta. Resmi rakamlara göre 12 yıllık AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artış olmuştur. Kadın hareketinin kadın cinayetlerine karşı acil önlem taleplerine kulak tıkayan, imzaladığı uluslararası sözleşmelerin gereğini yerine getirmeyen, etkili ve acil önlemler almaktan imtina eden AKP hükümeti, yüzlerce kadının ölümünde olduğu gibi üç gün önce öldürülüp bedeni yakılan Özgecan Aslan’ın katledilmesinde de sorumluluk sahibidir!
Tüm uygulamaları, “fıtrat” adaleti savunusu ve kadın düşmanı söylemleriyle kadın erkek eşitliğini reddeden, genç yaşta evliliği ‘rüşvet’lerle teşvik etmeye çalışan, çocuk gelinliğine etkili önlemler getirmeyen, kadın irşat bürolarıyla kadınlara itaat telkin eden, çıkardığı kadın paketleriyle kadınlar için muhafazakar, itaatkar, suskun, aile içine sıkıştırılmış, annelikle belirlenmiş bir yaşam kalıbı biçen AKP hükümeti, din görevlilerini evlerin içine kadar gönderme ve toplumu tahakküm altına alma niyetiyle kadınları her türlü şiddete daha da açık hale getiriyor. Bu politikalardan güç alan erkekler, kadınlara her türlü şiddeti uygulama “hak ve yetkisini” kullanıyor, tecavüz ediyor, şiddetin her türlüsünü uyguluyor, vahşice öldürüyor.
Derhal önlem alınmalıdır! Kadın düşmanı, ayrımcı ötekileştirici tüm uygulama ve söylemlere son verilmelidir. Kadınların hayatı ateş hattındayken, bedenleri erkek egemenliğinin ve cezasızlığın alevleri arasında kül edilmeye çalışılırken bu yangını söndürecek olan kadın dayanışmasının gücü, kadınların örgütlü mücadelesidir!..
Artık tek bir kadının bile şiddet görmesine, katliamına tahammülümüz yok! Adalet istiyoruz! Yaşam hakkı istiyoruz! Erkek egemen tecavüz kültürünün son bulmasını istiyoruz!
Kadın katliamına karşı başta kadınlar olmak üzere İngiltere’deki tüm toplum kesimlerini AKP hükümetine karşı tepkisini göstermeye ve Özgecan Aslan’ın katline sessiz kalmamaya çağırıyoruz!.
‘‘Özgecan’ların ve binlerce kadının gerçek katilleri erkek egemen hukuku, kadın köleliği üzerinde yaygınlaştırılmaya çalışılan yaşam alışkanlıkları, ahlak değerleri ve kültürü ile Türk devleti ve AKP iktidarıdır!
‘‘Türk devleti ve AKP iktidarına uyarıda bulunuyoruz;
‘‘Başta Özgecan Aslan olmak üzere tüm katledilen, şiddete uğrayan kadınların uluslararası sesi, soluğu ve adalet arayıcısı olacağız.
‘‘Ellerimiz; Türk devleti ve AKP iktidarının yakasında olacak!’’

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu