Güncel

Kadınlar Özgecan için yürüdü

İstanbul: Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu bugün Özgecan Aslan için Taksim Tünel’de bir araya geldi; erkek şiddetine karşı kadınlar isyanlarını büyüttüler.

Güldünya, Ayşe, Özgecan… İsyanımız büyüyor!” pankartının açıldığı eylemde Tünel’den yürüyüşe geçen kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir”, “Tesadüf değil, erkek şiddeti”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı’na yürüdüler. Grubun bileşenlerinden Yeni Demokrat Kadın’ın da katıldığı eylem, Galatasaray Meydanı’nda yapılan Kürtçe ve Türkçe basın açıklamaları devam etti.

Türkçe basın açıklamasını yapan Öznur Subaşı Özgecan cinayetiyle birlikte birçok tartışmanın yapıldığı fakat kimsenin bu cinayetin sorumluluğunu almadığı belirtti ve “Ama madem artık hepimiz bu konuyu konuşuyoruz, o zaman toplumdaki ikiyüzlü tavırla da yüzleşmenin zamanı” dedi. Açıklamanın devamında, “Yanı başınızda, komşunuz karısını döverken ses çıkarmadınız, sokakta bir erkek sevgilisini döverken, hatta bıçaklarken öylece izlediniz. Peki, siz erkek egemenliğini her gün güçlendiren bu dayanışmanıza rağmen neyi protesto ediyorsunuz?” ifadeleri yer aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın eleştirildiği açıklamada, “Biz kadınlar sokaklara döküldük, isyanımızı büyütüyoruz. Size bunun canilik değil, karakter meselesi değil, erkek şiddeti olduğunu anlatmak için daha kaç kadının hunharca katledilmesi gerek?” diye soruldu.

AKP’nin, kadınların değil ailenin güçlenmesini esas aldığını, erkek şiddetini engellemekteki sorumluluğunu ört bas etmek için hadımı, idamı tartışmaya açtığını belirten Subaşı, “Oysa biz çok iyi biliyoruz ki esas mesele, kadınlar katledildikten sonra erkekleri idam etmek değil, cinayete giden süreçte erkek şiddetini engellemek, kadınların güçlenmesini sağlamaktır” dedi.

Subaşı, hayatlarına sahip çıktıklarını belirtti ve ekledi: “Biz kadınlar artık ölümü göze alarak boşanıyoruz, toplumdan dışlanmayı göze alarak tecavüzcüleri teşhir ediyoruz! Bizler birbirimizden cesaret buluyoruz. Erkek şiddetine karşı mücadelemizi, dayanışmamızı büyütüyor, birbirimize güç oluyor, çare oluyoruz.

Meclis’e, görevlerini tekrar hatırlatan Subaşı, şunları kaydetti: “Yaşamın yarısını oluşturan kadınlar, her gün ölüm tehdidi altında yaşıyor. Var olan yasalar uygulanmıyor. Kolluk, mahkemeler görevini yapmıyor! Bu katliamı engellemek sizin göreviniz! Artık tek bir kadının dahi katledilmesine tahammülümüz yok! Siz erkek aklınızla konuştukça, eşit değilsiniz dedikçe daha çok öldürülüyoruz. Konuşma sırası artık kadınlarda. Kadın katliamını engellemek için taleplerimizi dikkate almak zorundasınız

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu