Güncel

Kadınlar Birlikte Güçlü, Flormar işçileriyle forum gerçekleştirdi

 

Yeni Demokrat Kadın’ın da içinde bulunduğu Kadınlar Birlikte Güçlü grubu, Flormar direnişçileri ile Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelerek forum düzenledi. Kadınlar, Flormar mağazası önünde yaptıkları açıklamada, işçiler işlerine iade edilene kadar Flomar ve Yves Rocher ürünlerini tüketmeyecekleri dile getirerek, “Çünkü Flormar ve Yves Rocher değil, direniş güzelleştirir” dedi.

Sendikalı oldukları için işten atılan ve 15 Mayıs’tan bu yana direnişte olan Flormar işçileriyle, Kadınlar birlikte Güçlü Grubu Khalkedon Meydanı’nda bir araya gelerek forum düzenledi.

“Yves Rocher ve Flormara boykot” pankartının açıldığı forumda sık sık “Flormar işçisi yalnız değildir”, “Flormarda direniş kazanacak” ve “Sendika haktır engellenemez”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı. Tekel işçileri, Metal işçileri, Bilim Sanat Kültür Vakfı’nın (BEKSAV), Yeni Demokrat Kadın (YDK) ve feministlerinde dahil olduğu eyleme çok sayıda kadın örgütü de foruma katılım gösterdi.


“Direndik, kapının önüne konduk”

Forumda ilk konuşan Flormar direnişçisi Feryat Gökçen, iki ay Flormar’da çalıştığını ve 10 gün sonra sendikalaştığını belirtti. Flormar’ın çalışma koşullarından bahseden Gökçen, “Flormar gerçekten çalışılacak bir yer değil. Çalışma koşulları ve saateler çok ağır. Maaşlar çok az diye örgütlendik. 62 gündür direnişteyiz. Daha iyi koşuşlarda çalışmak için direndik. Ama işveren bizi kapı önüne koydu. Yağmur çamur demeden direniyoruz sesimizi duyurmaya devam ediyoruz. Sendikalaşmak haktır. Biz hakkımızı aradık” sözleriyle tepki gösterdi.


“Kadın işçilere ek gelir gözüyle bakıyorlar”

Devletin seslerini duyurmaya yardımcı olmadığı vurgusunu yapan Gökçen, “ Türkiye şartlarında kadın işçiyi çalıştırmak ucuza mal oluyor. Kadın işçiler her zaman ek gelir olarak görülüyor. O yüzden maaşları düşük oluyor. Erkeklere zam yaparken kadınlara zam yapılmıyor. Biz neden düşük zam alıyoruz dediğimiz de ‘sizin eşiniz zaten çalışıyor’  ‘Sizin maaşınıza zam yapmaya gerek’ yok diyorlar” dedi.


“Sendikalaşmayalım diye para  teklif ettiler”

Gökçen’in ardından Flormar işçisi Gülperi Güldalı da söz alarak, Flormar’da 8 senedir çalıştığını ve 8 yıllık emeğinin karşılığının işten atılmak olduğunu söyledi. Patronları tarafından baskı gördüğüne dikkat çeken Güldalı, “Bu yüzden sendikalaşmaya gittik. Sendikaya üye olmayalım diye bize para teklif ettiler. İçeride çok farklı şeyler dönüyor. Biz bayanların sırtından asgari ücretlerle para kazanan patronlar gününü gün ediyor” diye belirtti.


“Yasal hakkımızı kullanıyoruz diye kapının önüne konulduk”

Cumhurbaşkanının “en az iki sendikaya üye olun” sözünü hatırlatan Güldalı, “Biz bir sendikaya üye olduk diye başımıza neler geldi. Ben buradan Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Acaba iki sendikaya üye olsak başımıza neler gelir. Bir tane sendikayı bırak yasal hakkımızı kullanıyoruz diye kapının önüne konulduk. Patronların bize yaptıklarını görmezden geliyorlar. Bizi görmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Üretim şefi tehdit etti

Flormar direnişçisi Sultan Kılıç da 9 yıldır çalıştığın dile getirerek, “Flormarda çok baskı gördüm. Üretim şefi beni tehdit etti. Bizi tazminatsız işten çıkarttılar. Hiçbir şeyden yararlanamadık. Anayasal hakkımızı kullanamadık. 61 gündür direniyoruz ve biliyorum ki kazanacağız” şeklinde konuştu.

 

“Sonuna kadar da savaşacağız”

Flormar direnişçisi Ayşe Güley ise 5 yıl Flormar’da çalıştığına vurgu yaparak, “Her sene maaşlara zam gelecek diye söz verildi. Ama hiç zam yapmadılar. Sadece bizi kandırmakla kaldılar. Patronları büyüttük zengin ettik. Biz anayasal hakkımızı kullanıp savaşıyoruz ve sonuna kadar da savaşacağız” diyerek tepki gösterdi.

 

“Flormar ve Yves Rocher değil, direniş güzelleştirir”

Forumun ardından  Kadıköy Flormar mağazası önüne yürüyen kadınlar söz alarak basın açıklamasını okudu. Açıklamada  “Yves Rocher ve Flormar ürünleri boykot” çağrısı yapıldı. Yves Rocher’in direnişe sessiz kalarak, Flormar’ın suçuna ortak olduğu belirtilen açıklamada, “Bir pazarlama stratejisi olarak toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekolojiye önem verdiğini, insana ve doğaya duyarlı olduğunu dillendiren bu firma, Türkiye’de sahibi olduğu şirketin işçileri haksız yere çıkarmayı sürdürmesinden gocunmuyor. Emek düşmanı alt firmasının yaptıklarına göz yuman bir markayı tüketmek zorunda değiliz” denildi. İşçiler işlerine iade edilene kadar Flomar ve Yves Rocher ürünlerini tüketmeyecekleri dile getirilen açıklamada, “Çünkü Flormar ve Yves Rocher değil, direniş güzelleştirir” denildi.

Eylem “Jin Jiyan Azadi” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları ile sona erdi.

{gallery}kadinlar-birlikte-guclu-flormar-iscileriyle-forum-gerceklestirdi{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu