Güncel

Kadınlar barış sloganlarıyla Kadıköy’deydi

İstanbul: 1 Eylül Dünya Barış Günü için dün Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, “Silahlar sussun, barış konuşsun” dediler.

Barış İçin Kadın Girişimi’nin çağrısıyla yapılan eyleme Yeni Demokrat Kadın’ın da aralarında olduğu kadın kurumları katıldı. Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar ve buradan yürüyüş gerçekleştirmek isteyen kadınlar, polis ablukası ile karşılaştılar. OHAL gerekçesiyle eyleme engel olan polis, kadınların yürüyüşünü engelledi. Bunun üzerine oturma eylemi yapan kadınlar, “Silahlar sussun barış konuşsun” pankartı açtılar ve zılgıtlar ile alkışlar eşliğinde “Yaşasın kadın dayanışması“, “Kadınlar savaş istemiyor”, ” Kadınların bedeni savaş meydanı değildir” sloganları atıldı.

Ardından Sezen Yıldız basın açıklamasını okudu. Yıldız, bir yılda bin 552 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Çözüm süreci devam etseydi bugün hayatta olacaklardı. Çözüm süreci neden bitti. Savaşın, tankların, silahların sesi yükseldikçe umudun sesi küçültülmeye çalışılıyor” dedi.

Kadınların bu durumu kabul etmediğini vurgulayan Yıldız, “Kimsenin kalmadığını, hakikatlerin silinip gittiğini, adaletin imkansız olduğunu, barış demenin suç olduğunu kabul etmiyoruz. İşte bu yüzden diyoruz ki her yanımızda savaşın yükseldiği bu zamanda silahların susmasına gerçek ve kalıcı bir barışı umut etmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Yıldız, “Biz kadınlar ablukalarla paramparça edilen kentlere, bu kentlerde her şeye rağmen yeniden yaşamın kurulmasına tanığız. Barış isteyenlerin ve gazetecilerin tutuklanmasına, mezarlığın olağanlaştırılmasına, erkekliğin yüceltilmesine ve bir cins olarak kadınların aşağılanmasına, kadınların özgürlüğün kısıtlanması tanığız” diyerek sözlerini bitirdi.

Eylem açıklamanın ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu