Güncel

Kadınlar Amed direniş nöbeti izlenimlerini paylaştı

6 Şubat’ta Amed’te Barış İçin Kadın Girişimi tarafından çağrısı yapılan ve #barışiçin1000kadın hedefiyle biraraya gelen kadınlar geri döndükleri İzmir’de dün (20 Şubat) bir buluşma düzenleyerek izlenimlerini paylaştı.

 

Konak BES Şubesinde biraraya gelen Barış için Kadın Girişimi ve Amed’e giden kadınlar Amed’teki buluşmaya, nasıl etkilendiklerini, gördüklerini anlatan bir forum gerçekleştirdi. Kadınlar tek tek söz alarak gidiş yolculuğu dahil, Amed’te yapılan eylem, özyönetim söyleşisi hakkında fikirlerini dile getirdi.

 

“Kürdistanlı kadınlarla birlikte olmak”

Kadınların aktarımda ortaklaşan ve öne çıkan noktanın T. Kürdistanı’nda yaşanan katliam, abluka ve direnişin batı illerinde daha fazla duyurulması oldu. Kürdistan’daki kadınlarla birlikte olmanın, yaşananları karşılıklı oturarak tartışmanın çok değerli olduğu ancak direnişin sesinin daha fazla duyurmanın esas olduğu aktarımların ortak noktası oldu.

 

“Türkiye’nin en batısından en doğusunu selamlıyoruz”

Özellikle ilk defa giden birçok kadının daha fazla etkilendiği gözlemlenirken duygulu dakikalar da yaşandı. Bu duygu hali Amed’ten kadınlarla canlı bağlantı yapılırken yoğunlaştı. İzmir’de kadınlar adına Ebru Dinçer canlı bağlantıda konuşarak, Türkiye’nin en batısından en doğusunu selamladıklarını dile getirdi.

Dinçer konuşmasında, Kürdistan’da, yaşanan katliamların savaşın İzmir’de çeşitli yansımaları olduğunu devletin yapılan her etkinliğe, eyleme, açıklamaya saldırarak bir sindirme, baskı altına alma çabası içinde olduğunu vurguladı. Dinçer, tüm bunlara rağmen barış mücadelesine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Kadınlar foruma bundan sonra yapılabilecekler üzerine uzun bir tartışma yürüterek etkinliklerini sonlandırdı.

 

İzmir Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu