Güncel

Kadınlar 8 Mart’ta Kadıköy’de!

İstanbul: İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, Mimarlar ve Mühendisler Odası İstanbul Şubesi’nde bugün yaptığı basın toplantısı ile “Kimliğimizin yok edilmesine, emeğimizin sömürüsüne, erkek-devlet şiddetine karşı direniyoruz” diyerek 8 Mart günü Kadıköy’e çağrı yaptı.

8 Mart’ın ana teması: Şiddet!

Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına İHD Kadın Hakları Komisyonu’ndan Leyla Kaya basın metnini okudu. Kaya bu seneki 8 Mart’ın ana temasının şiddet olduğunu belirterek Özgecan’ın katledilmesiyle toplumun bir çok kesimini sokaklara döken erkek şiddetine karşı kadınların yıllardır isyanı büyüttüğüne dikkat çekti. “Bizler bu şiddetin canilik veya  ruh hastalığı değil, erkek egemen sistemin gündelik ve sürekli bir sonucu olduğunu biliyoruz” diyen Kaya, kadın mücadelesinin görünür olması ile saldırıların da arttığını vurguladı.

Kaya, “Son yıllarda Ortadoğu’daki savaşta Kobanê başta olmak üzere, tüm kadın direnişlerinde görüyoruz ki mücadelemiz daha görünür oldukça, bizler toplumsal yaşama eşit bir biçimde katılmak için direndikçe, özgürlüğümüzü savundukça mücadelemize yönelik saldırılar ve baskılar da artıyor” dedi. Kadınların tüm saldırılara karşı isyanını büyüttüğünü belirten Leyla Kaya, bu yıl ki 8 Mart’ı Özgecan’a; evde, sokakta, savaşta erkek devlet şiddeti ile hayatını kaybeden kadınlara adandığını ifade etti.

 

8 Mart günü saat 12.00’da Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelecek Platform bileşenlerinin, buradan Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüş gerçekleştireceğini açıklayan Kaya, İskele Meydanı’nda Sebahat Tuncel, Ermeni, emekçi, göçmen kadınların konuşma yapacağını ve kadın müzik grupları ile programın sonlanacağını ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu