Güncel

Kadın örgütleri kahvaltı etkinliğinde buluştu

HDK ve HDP’li kadınların çağrısıyla kadın örgütleri Beyoğlu’nda bulunan Yeşil Ev’de kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi.

18 Aralık Pazar günü saat 10.30’da HDK ve HDP’li kadınların çağrısıyla kadın örgütleri Yeşil Ev’de kahvaltı etkinliği düzenledi. Kahvaltı etkinliğinde buluşan kadınlar önümüzdeki süreci, OHAL’i, referanduma ve başkanlık sistemi üzerine tartışmalar gerçekleştirdi. YDK, SKM, DKH, TJA ve EHP’li kadınlarında katıldığı kahvaltıda birçok kadın örgütü buluştu.

 

“Karşı olduğumuz sisteme ortak bir vuruş yapmamız gerekiyor”

Kahvaltının ardından ilk sözü alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit şu şekilde konuşma yaptı:

“Bugün biz kadınlar olarak birlikte ne yapabiliriz. Bombaların karşısında ne yapabiliriz. Biz muhalif ve kadınlara yönelik çok ciddi saldırılar var. Kadınlar olarak bunlara karşı nasıl bir aktif mücadele örebiliriz. Bizim için çok geç kalınmış bir buluşma olduğunu da belirtmek isterim. Bizim için bu buluşma bir ilk olsun ve çok daha geniş katılımlı, çok daha güçlü olarak yolumuza devam edebilelim. Bizler HDK ve HDP’li kadınlar olarak kampanyamızın startını verdik. Başkanlık seçimi için OHAL’i ara rejim olarak kullanıyorlar. Çıkarttıkları KHK’larla başkanlık sistemine sorunsuz geçmek istiyorlar, kendilerine yaratmak istedikleri dikensiz gül bahçesiyle başkanlık seçimine gitmeyi hedefliyorlar. Ama bizler yan yana gelip onların yaratmak istediği dikensiz gül bahçesinde dikenler olmak zorundayız. 15 Temmuz’un OHAL ile ilgili hiçbir bağlantısı kalmamıştır. Bizim kampanyamız uzun eğilimlidir. Bundan sonra bu kampanya her türlü değişime dönüşüme açıktır. HDK’li kadınlar olarak bu süreci örgütlenme süreci olarak ele alıyoruz. Ortada bir anayasa tartışması var ve bunun arkasından gelecek başkanlık seçimi var. Bunlar demokratik koşullarda olmayacağı gibi kapalı kapılar ardında pazarlığı yapılan, bir anayasa sürecinden bahsediliyor. Buna karşı kadınlar cephesinden bir kampanya oluşturmak için burada buluştuk. Biz kadınlar başkanlık meselesinde kendi sözümüzü üretmeliyiz. Biz başkanlık seçimine nereden bakıyoruz. Başkanlık seçimi bizim için ne getirecek veyahut bizden neyi götürecek. Bunları tüm topluma anlatıp ortak bir mücadele hattı oluşturmalıyız. Karşı olduğumuz sisteme ortak bir vuruş yapmayı öncelememiz gerekiyor. Başkanlık sistemi karşıtı kampanyayı nasıl öreceğiz. Kendimizin öreceği süreci nasıl başlatmalıyız. Kadınlar açısından topyekûn bir mücadele yürütemediğimiz zaman genelin içerisinde eriyoruz. Bu sistemde en çok kadınları etkileyecektir. Kadınlar açısından eylem birliği ve kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Çağırımızın da amacı budur.

 

“Kadınların referanduma, başkanlık seçimine ortak bir sözü olmalı”

HDK’li ve HDP’li kadınlar adına da bir konuşma yapıldı. Kampanya aktarımıyla başlanıldı. Başlattıkları kampanyanın geç kalınmış olduğunu belirterek, bu kampanyanın her türlü genişlemeye, esnemeye, değişmeye ve tüm kadınlara açık olduğu söylendi. Kampanya çalışmalarına başladıklarını ve hız vermeye çalıştıklarını aktarırken kampanyayı nasıl ördüklerini, tarzını ve yürüttükleri faaliyetlerden, eylemsel içeriklerden bahsedildi. Referanduma dair kadınların ortak bir sözü olması gerektiği belirtildi.

SKM, YDK, DKH, Yeşil ve Sol Gelecek Parti’li kadınlar, EHP’li kadınlar da ayrı ayrı söz alırken toplantı çok daha büyük bileşenli kadınların var olduğu ve kadınların birlikte iş yapabilmek adına örgütlenebileceği ve örgütleyeceği, referanduma, başkanlık seçimine dair tartışmalar yürütebileceği bir toplantı düzenlemek üzere küçük bir grubu görevlendirerek, daha büyük bileşenli toplantıya katılmak üzere sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu