Güncel

Kadın öğrencilerin yurt isyanı

H. Merkezi: Antep Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenciler, daha önce üniversite yerleşkesi içerisinde bulunan kaldıkları Kadın Öğrenci Yurdu’nun, kent dışına taşınması nedeniyle maruz kaldıkları taciz olaylarının arttığını, her an kaçırılma ve tecavüz tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

DİHA’nın haberine göre Antep Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrencilerin yaşamı, yerleşke içerisinde yer alan kaldıkları Kadın Öğrenci Yurdu’nun bir süre önce kentin 2 kilometre dışındaki Şahinbey ilçesine bağlı Karataş bölgesine taşınması yaşamlarını zorlaştırdı. Yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte bu durumu yurt bahçesinde protesto eden kadın öğrenciler, iddialara göre tehdit edildi. Öğrencilerin anlatımlarına göre yurdun kentin dışına taşınması sonrası maruz kaldıkları taciz olayları arttı.

Yurttan atılma tehlikesi nedeniyle yaşadıkları sorunları isminin açık yazılmasını şartıyla anlatan öğrencilerden S.D., kentin dışına taşınan yurdun her şeyden önce ulaşım sıkıntısı olduğunu belirtti.

Yurdun kapasitesinin 6 bin civarında olduğunu ifade eden S.D., çıkabilecek sorunları yurdun yapım aşamasında yetkililere bildirdiklerini ancak yurt yetkililerinin durumu bilmesine rağmen çözüm konusunda adım atmadığını söyledi. S.D., “Sadece bunlar da değil, geçen sene 180 TL ödediğimiz yurt ücretini bu yıl 240 TL’ye çıkardılar. Yemek fiyatlarını da arttırdılar. Yeni yurdun aynı zamanda birçok teknik sorunu var” dedi.

Bu hali ile yurtta kalma imkanlarının kalmadığını ve bir çok arkadaşlarının ayrıldığını söyleyen öğrencilerden A.D. ise tenha olması nedeniyle yurdun çevresinde bir çok arkadaşlarının tacize uğradığını anlattı.

 

Bir kadın o bölgede rahatça gezemez. Her an kaçırılma ve tecavüz edilme riski ile karşı karşıyayız” diyen A.D., güvenlik, barınma ve sağlık sıkıntılarının zaman geçmeksizin çözülmesini beklediklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu