Güncel

Kadın Hapishanesinde musluklardan böcek akıyor

kadin_hapishaneİHD Cezaevi Komisyonu üyesi Av. Özgür Çağlar Mersin Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki olumsuz sağlık koşulları ve hak gasplarıyla ilgili konuştu.

DİHABER’in yaptığı habere göre, Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde İHD Cevzaevi Komisyonu’nun görüş, inceleme ve gözlemlerinin sonuçlarını komisyon üyelerinden Av. Özgür Çağlar aktardı. Çağlar, tutsakların telefon ve mektup haklarının engellendiğini, hamile tutsakların yaşam koşullarının keyfi uygulamalarla ağırlaştırıldığını vurguladı. Sağlık hakkına erişimin kısıtlı olduğunu ayrıca hapishanede ısınma sorununun da olduğunu söyleyen Çağlar, tutsakların tüberküloz hastalığına yakalanma riski taşıdığını dile getirdi.

“Musluklardan böcek akıyor”

Çağlar, hapishanedeki kadın tutsakların, temiz suya erişim imkanı olmadığını ve “Musluklarımızdan dahi böcek akıyor” dediklerini belirtti. Hapishanenin fare yuvası haline geldiğini ve tutsakların bunlarla da mücadele etmek zorunda olduğunu ekleyen Çağlar, yaşanan son sevk ve tutuklamalarla birlikte 45 kişilik koğuşlarda 100’den fazla kadın tutsağın kaldığını belirtti. Çağlar son olarak, tutsakların temizlik maddelerine erişmesinin de engellendiğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu