Güncel

Kadın düşmanlığına geçit yok, “Emin sana rahat yok!”

Ağır savaş koşullarının, canlı bomba saldırılarının olduğu bir süreçte taciz, tecavüz kültürü her gün yeniden üretiliyor. Onlarca kadın ve LGBTİ’nin katledildiği, kadına yönelik sayısız taciz, tecavüz ve şiddetin yaşandığı, bebeklerin dahi tecavüze uğradığı bir gerçekliğin ortasındayız. Devletin erkânları, yandaş basını, bakanları vs. ile ayrımcı, cinsiyetçi, kadın ve LGBTİ düşmanı dil ve uygulamalar yaşananları meşrulaştırmakta ve yeniden üretmektedir.

Geçtiğimiz günlerde 9 aylık bir bebeğin tecavüze uğramasından sonra aynı zihniyetten, aynı anlayıştan beslenen Emin Pazarcı çıktı karşımıza. Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ve hemen ardından gazete binasının basılmasının ardından İMC TV muhabiri Gülfem Karataş’ın da olduğu 25 gazeteci ve muhabir gözaltına alınmıştı. Karataş gözaltına alınırken polis tarafından tecavüzle tehdit edilmiş; Pazarcı ise bu duruma ilişkin yaptığı yorumla tecavüzü ve tacizi beslemiş, meşrulaştırmıştı. Gözaltından bırakıldıktan sonra Gülfem Karataş’ın polisin sürekli cinsiyetçi söylemlerle, tecavüz tehdidi ile karşılaştığını belirtmesinin ardından Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, “Ne çekicilikleri var ki bunların” şeklinde başlayan cinsiyetçi, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yorumları sosyal medya üzerinden açığa çıktı.

Pazarcı, “Çözemedim ne çekicilikleri ve özellikleri var bunların? Uzun süredir izliyorum, yakalanıp gözaltına alınan PKK yandaşları genellikle ‘Polis beni tecavüzle tehdit etti’ diyor. En son olarak da Özgür Gündem muhabirlerinden biri katıldı bu iddiaya” şeklindeki cinsiyetçi ifadeleriyle tecavüz kültürünü üretmeye ve yaymaya devam etti. Pazarcı’nın cinsiyetçi diline dair kadınlardan tepkiler gelmeye devam ederken, Ankara Kadın Platformu bileşenleri, Emin Pazarcı hakkında suç duyurusunda bulunmak için, Ankara Adliyesi önünde bir araya geldi. Kadınlar Pazarcı’ya “ağzını topla Emin” şeklindeki uyarıda bulundu ve hayatlarına sahip çıkacaklarını vurguladı. Platform bileşenleri tarafından, “Bizler kadınlar olarak bu suçun üzerini kapatmıyor, teşhir ediyoruz. Sizin gibi kadın düşmanlarından hesap sorana kadar mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

 

İktidar yalakası Emin, kadınların öfkesinin hedefinde!

9 aylık bebeğin tecavüze uğraması erkekliğin akıl almaz derinliklerinde kulaç atıldığının bir göstergesi olurken, insanlıktan uzaklaşmanın da göstergesiydi. Pazarcı’nın cinsiyetçi dili, cinsel saldırısı da aynı uzaklaşmanın başka bir iz düşümüdür. Bunu yapan “insan” bilinçsizdir demiyoruz asla. Tam tersine bunu bilinçsizce yapılan bir şey olmadığını biliyoruz. Bu tam da devletin beslediği, hamurunu erkeklikle iyice yoğurduğu bir zihniyetin ürünüdür.

9 aylık bebeğe gerçekleştirilen cinsel saldırı, Emin Pazarcı’nın sözel cinsel saldırısı ile öz ve biçim olarak aynıdır. Emin Pazarcı yalakalığını yaptığı iktidarın, bakanlarının ağızlarından her gün dökülen saldırılara yenileri en üst perdeden eklemektedir. Belki de onların bu kadar rahat “ifade edemediklerini” biraz da onlar adına söylemektedir. İşte bu öğrenme biçimi, erkeklikle bilinçlenme halidir. Bu hal “insanlıktan” uzaklaştırırken, erk-ekliğe, iktidara yakınlaşma halidir aynı zamanda. Pazarcı’nın söylemleri erkeklikte, kadın düşmanlığında zirvedir. Diğer yandan Pazarcı, kadınların öfkesine, mücadele hedefine konulanlardan yalnızca biri. Ve Ankara Kadın Platformunun dediği gibi “Emin sana bizden rahat yok!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu