Güncel

Kadın cinayetlerine karşı Kadıköy’de binler yürüdü

Kartal: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen binlerce insan, Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesinin ardından, Kadın katillerine sağlanan ceza indirimlerine karşı yürüdü. Dün akşam gerçekleşen yürüyüşte katledilen kadınların resimleri taşınırken, katledilen kadınların aileleri de yürüyüşte yerlerini aldı.

21 Şubat akşam saatlerinde Kadıköy Boğa Meydanı’nda “Kadın katillerine indirim değil, Ağırlaştırılmış Müebbet” pankartı arkasında toplanan kadınlar, buradan Rıhtım’a yürüdü. Yürüyüş boyunca, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız”, “Özge Aslan için adalet istiyoruz”, “Yaşam hakkımızı alacağız”, “Jin, jîyan Azadî”, “Kadın katillerine indirim yok” vb sloganlar atılırken, yol boyunca yapılan konuşmalarda, devletin ceza sistemindeki indirimlerle kadın katliamlarına davetiye çıkarttığına dikkat çekilerek “Bizim için çözüm şudur: kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyoruz” denildi.

İçlerinde EHP, KP’li kadınlar, İlerici Kadınlar, İTÜ’lü kadınlar, Aka-Der’in de olduğu çok sayıda kurumun da destek verdiği yürüyüşte, Rıhtım’da konuşmalar yapıldı.

Eylemde ilk konuşmayı katledilen kadınlardan Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil yaptı. Evcil konuşmasında, hükümetin kadınlardan korktuğunu ve elektronik kelepçelerin önlem olmadığını belirterek “dinden bahsediyorlar, bizim Müslümanlık dinimizde hesap öbür tarafta verilir diyorlar. Burada hesap versinler, orada da kadınlar hesap soracaklar” dedi ve kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.


“Kadın cinayetlerini durdurana kadar sokaktaki mücadele yasamız geçerlidir”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Gülsüm Kav da bir konuşma yaptı. Kav konuşmasında, kadın mücadelesinin sonuç alıcı etkiler yarattığını ve bunun büyütülmesi için gerekli yasal dönüşümlerin yapılması gerektiğini kaydederek “Bizim söylediklerimizi zamanında yerine getirmiş olsalardı, Özgecan, Hüsne ve son bir haftada katledilen 4 kadın kardeşimiz hayatta olacaktı” dedi.

Bir haftadır ülkede bir kadın isyanının yaşandığını kaydeden Kav, bir toplumun bu kadar güçlü bir ayaklanmayı yaratmasının ardından hükümetin adım atmak zorunda olduğunu belirterek, kadın cinayetlerine ait yasada özel tanımlamanın yer almasının, çözüm açısından ilk adım olduğunu ifade ederek mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Kav ayrıca, çok sayıda aile ile birlikte Mersin’de vahşice katledilen Özgecan Aslan’ın ailesini ziyarete gideceklerini belirtti.

Eylemde ayrıca EHP Genel Başkanı Sibel Uzun konuşmasında, “Onlar kendi hırsızlıklarını örtmek için tüm hukuk sistemini değiştirdiler. Kadın cinayetlerini önlemek için de yasalar çıkartmak gerekiyor (…) Kadın cinayetlerini durdurana kadar sokaktaki mücadele yasamız geçerlidir” şeklinde konuşurken, İlerici Kadınlar adına konuşan Yelda Koçak ise AKP düzeni kadın katillerini koruyor ve indirimlerle ödüllendiriyor.  Kadın cinayetlerini durduracağız. Bunun için de AKP’den kurtulacağız” dedi. KP’li Kadınlar Hande Gündoğdu ise, AKP’nin gerici söylemi ile temelden kadın düşmanı olduğuna dikkat çekerek “Kadın katillerinin arkasında AKP vardır. Çünkü AKP anasının diz kapağından tahrik olanların ahlakıdır (…) Ya canımıza acı, yüreğimizdeki ağırlığa bir taş ekleyeceğiz ya da bu düzeni değiştireceğiz” şeklinde çağrıda bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu