Güncel

Kadın avukatlardan Sedat Yurttaş açıklaması “Davanın peşini bırakmayacağız!”

Tacizci avukat Sedat Yurtdaş’ın Amed’de, 10 Temmuz’da görülen mahkemesinde beraat etmesine tepki gösteren İstanbul Kadın Avukat Dayanışması yazılı bir açıklama yaptı. “Elbette beraat kararıyla beraber mücadelemiz bitmeyecek. Sedat Yurttaş davasının peşini bırakmayacağız. Erkekler ellerini bedenlerimizden çekene, erkek yargı işbirliği son bulana kadar, sokakları, meydanları, mahkeme salonlarını terk etmeyeceğiz” diyen kadın avukatların açıklaması şu şekilde:

 

Sedat Yurttaş davasının peşini bırakmayacak, yaşam alanlarımızı terk etmeyeceğiz!

Bundan yaklaşık 4 yıl önce stajyer kadın avukat arkadaşımızın şikâyeti ile başlatılan Sedat Yurttaş hakkındaki ceza davasında mahkeme kararını verdi. Erkek yargı pratiğinin örneği binlerce mahkeme kararına bir yenisi daha eklendi ve hakkında cinsel saldırıdan kaynaklı ceza davası açılan avukat  Sedat Yurttaş beraat etti.

Kuşkusuz erkek yargı pratiğine karşı biz kadınların mücadelesi bu dava ile başlamadığı gibi bu karar ile de bitmeyecek.

Kadınlar her gün erkek şiddetine maruz kalıyor, her gün üç kadın erkeklerce katlediliyor, iş yerlerinde, evlerinde, sokaklarda taciz ediliyor.

Biz kadınlar yaşam için mücadele verirken kadın düşmanlığı her gün bizzat devlet ve iktidar eliyle yeniden üretilmekte ve erkekler cesaretlendirilmektedir. Yargı pratiğinde de cezasızlık politikalarıyla da kadınlar üzerindeki tahakküm gün be gün artırılmaya çalışılmaktadır.

Değiştirmeye çalıştığımız yargı pratiği yine bu davanın sonunda olduğu gibi başlangıcında da önümüzde set gibi durdu. Bir kadın arkadaşımızın suç duyurusu ile başlatılmak istenen Sedat Yurttaş şikayetinde  savcı tacizin üstünü örterek takipsizlik kararı verdi. Ancak pes etmedik; kadın dayanışmasının yarattığı inançla takipsizlik kararı kaldırıldı ve avukat Sedat Yurttaş cinsel saldırı suçlamasıyla yargılandı.

Hemen her taciz davasında gördüğümüz erkek argümanlarını kullanan Sedat Yurttaş kendisine siyasi bir komplo kurulduğunu iddia ederek tüm yargılama sürecinde delilleri değil, siyasi ve mesleki geçmişini öne çıkardı. Savunmadan çıkarak saldırgan argümanlar ile kadın arkadaşımızın özel hayatını gündeme getirmeye çalıştı. Davanın son aşamasında savcı Yurttaş hakkında zincirleme cinsel saldırı suçundan ceza istese de 10 Temmuz tarihli karar celsesinde Diyarbakır 6 Ağır Ceza Mahkemesi Savcının mütalaasına rağmen, her gün yüzlerce kadının taciz edildiği bu coğrafyada Sedat Yurttaş’ı beraat ettirdi.

Elbette beraat kararıyla beraber mücadelemiz bitmeyecek. Sedat Yurttaş davasının peşini bırakmayacağız. Erkekler ellerini bedenlerimizden çekene, erkek yargı işbirliği son bulana kadar, sokakları, meydanları, mahkeme salonlarını terk etmeyeceğiz.

Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet!

 

İstanbul Kadın Avukat Dayanışması

 

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu