Güncel

Kadın avukatlar, işkence gören gerilla için harekete geçti

saime_avasinYaralı halde yakalandıktan sonra işkencelere maruz kalan ve görüntüleri sosyal medyada paylaşılan Saime Avşin için MHD avukatları suç duyurusunda bulundu.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında çıkan çatışmada yaralı olarak yakalanan ve yakalandıktan sonra ağır işkencelere maruz kalan Saime Avşin için Mezopotamya Hukukçular Derneği Van Şubesi avukatları suç duyurusunda bulundu. Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3’üncü ve Anayasası’nın 17’inci maddelerine işaret edilerek işkence ve kötü muamelenin kesin olarak yasaklandığı hatırlatıldı.

Saime’nin geçtiğimiz günlerde işkence videoları sosyal medyada paylaşılan kadın gerilla olduğunun belirtildiği suç duyurusunda ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Müvekkilimiz yaralı olarak köy korucuları ve askerler tarafından yakalanıp, tutuklandığı süreye kadar güvenlik güçleri tarafından sistematik olarak fiziki ve psikolojik işkence yapılmıştır. Zira, https//youtube.com/watch?v=kYxB0at3yuc linkindeki videoya bakıldığında bu işkencenin yakalanma anından itibaren başladığı açıktır. Bu nedenle öncelikle müvekkilin yakalama anından itibaren işkence yapan sonradan da bu işkenceye devam eden güvenlik güçleri hakkında kovuşturma yapılarak cezalandırılması için gerekli soruşturmanın ivedilikle yapılmasını talep etmekteyiz.”

Avukatlar, delillere dayanarak, işkence yapan devlet güçleri hakkında kamu davası açılmasını ve cezalandırılmaları için gerekli soruşturmanın en kısa zamanda yapılmasını talep etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu