Güncel

İzmir’de kadınlar “Özgecan’ın öfkemizdir” dedi

İzmir: Dün Özgecan’ın katillerinin “yargılanmasının” başlanmasıyla birçok şehirde olduğu gibi kadınlar İzmir’de de sokağa çıkarak Özgecan’ın isyan çığlığı oldu.

İzmir’de içinde Yeni Demokrat Kadın’ın da olduğu HDK Kadın Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Jin jjiyan azadi”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Özgecan’ı unutma unutturma”, “Kadın cinayetleri politiktir” vb. sloganlar yürüyüşe geçti.

Kadınlar “Erkek adalet değil gerçek adalet. Özgecan Aslan isyanımızdır” yazılı pankart ile Sevinç Pastanesi önünden Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne kadar yürüyüş yaptıktan sonra burada bir basın açıklaması okundu.

 

“Özgecan son olsun”

Açıklamayı kadınlar adına Canan Kaplan okudu. “Özgecan son olsun” diye sokaklarda kadınların isyanlarının hiç olmadığı kadar yüksek sesle haykırdıklarını ancak bu haykırışın erkek devlet katında hiç yankı bulmadığını belirten Kaplan, “Kadınlar sadece devletin baskı ve şiddet mekanizmasından ve bunların yargı eliyle güçlendirilmesinden dolayı öldürülmüyor” dedi. Kaplan aynı zamanda “Geçtiğimiz hafta Özgecan’ın katili Ahmet Suphi Altındöken’den boşanmak için dava açan eşinin avukatı Ebru Çatıkkaş ‘Sonun Özgecan gibi olur’ diyerek tehdit edildi” dedi.

Canan son olarak 9 Eylül tarihine ertelenen davanın takipçisi olacaklarını ve bu pervasız tehditlere pabuç bırakmayacaklarını söyledi. Ardından kadınlar kısa bir oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu