Güncel

İsviçre Yeni Kadın’dan Sakine-Fidan-Leyla için açıklama

9 Ocak 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen 3 devrimci kadın Sakine, Fidan ve Leyla için katledilişlerinin yıldönümünde İsviçre Yeni Kadın’dan bir açıklama yayınladı.

Latin Amerika’da cuntaya karşı direnişe geçen kadın gerillalar için, ‘önce kadınları vurun’ emrini vermişti general. Kadını, iktidarının karşısında en büyük tehlike olarak gören egemenler, kadın düşmanlığını plânlı bir devlet politikası olarak uygulamakta ve kadınlar devlet infazlarında ‘kayıplarında’, erkek cinayetlerinde katledilmekteler. En büyük düşmanlığı da, kendine karşı mücadele veren, haksızlıklara karşı baş kaldıran kadınlara uygulamakta” diyen Yeni Kadın, Türkiye’de Erdoğan’ın OHAL’inin güçlendirdiği erkek devletinin, kadın mücadelesine yönelmesinin, saldırmasının, kadınların toplumsal kazanımlarından ürkmesinden kaynaklı olduğunu söyledi.

“Yaşamın kendisi olmak için direnen kadınlar onurumuzdur”

MİT elemanı aracılığıyla Sakinelerin katledilmesinin onların gücünden duyulan korku olduğunu vurgulayan Yeni Kadın “yine Ocak 2016’ta Şırnak’ın Silopi ilçesinde katledilen kadın savaşçılar Seve Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ı hedef alan aynı katliamcı güçler; Şengal, Kobane, Kerkük kadınlarını esir alıp köle pazarlarında satanlar, katliamlarla ne kadının özgürlük mücadelesini yok edebilirler ne de bir halkın özgürlük sevdasını” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

İsviçre Yeni Kadın “Yaşamlarının her dönemlerini özgürlük ve demokrasi mücadelesine hiçbir çıkar gözetmeden kahramanca adayanlar,  kadın kurtuluş ve özgürlüğünün sembolü kadınlar, yaşam için direnişin olduğu yerde yaşamın kendisi olmak için direnen kadınlar onurumuzdur” diyerek Sakineleri 4. ölümsüzlük yılında andı ve sahiplenme çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu