Güncel

İstanbul YDK’dan Yasemin Çakal davasına çağrı

Yasemin Çakal Davasında Özsavunmanın Tarafıyız!

Adımız Yasemin. Yasemin Çakal, kendisine sistematik bir biçimde şiddet uygulayan kocası Özkan Kaymaklı’yı öldürdü. Yasemin, çocuğunu ve kendisini kemerle boğmaya çalışan bir erkeği bıçaklayarak öldürdüğü için; kendi yaşamını, çocuğunun yaşamını savunduğu için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor.

 

Bizler yargının erkekliğini, Yasemin’in “ceza”sını insafına bırakamayacak kadar çok deneyimledik. Yargı süreçlerinin nasıl işletildiğini, söz konusu kadın katilleri ve tecavüzcüler olunca “ağır tahrik”, “iyi hal”, “saygın tutum” indirimlerinin nasıl bol keseden dağıtıldığını, erkek lehine işletilen bu süreçlerden erkeklerin ellerini kollarını sallayarak çıktıklarını defalarca gördük.

Bizler adaletin “erkekliği”ni, söz konusu kadınların hayatta kalma savaşı olduğunda sürecin tersten işletildiğini; kendisine defalarca tecavüz eden bir erkeği öldüren Nevin Yıldırım’ın bu eyleminde “ağır tahrik” unsuru görmeyen, “meşru müdafaa” hükümlerini rafa kaldıran ve Nevin’e müebbet hapis cezası veren yargıdan biliyoruz. Kendisine yıllarca şiddet uygulayan bir erkeği öldürerek kendi yaşamını kurtaran ve özsavunmasını “hep kadınlar mı ölecek” sözleriyle bilincimize kazıyan Çilem’i tutuklu yargılamasından biliyoruz.

Bugün özsavunma; Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde 7. duruşması görülecek olan Yasemin’in yanında olmak, bu davanın takipçisi olmaktır. Bizler Yasemin’in yanında olacak ve “ öz savunma haktır” sloganlarımızı haykıracağız. Bütün kadınları davanın takipçisi olmaya ve özsavunmayı savunmaya çağırıyoruz.

 

Yer: Bakırköy Adliyesi önü

Tarih: 1 Aralık Salı 2015

Saat: 13.30

 

Yeni Demokrat Kadın

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu