Güncel

İstanbul YDK seçim konulu 2. toplantısını gerçekleştirdi

İstanbul: Yeni Demokrat Kadınlar 27 Eylül Pazar günü gerçekleştirdikleri toplantı ile 2. kez seçim için biraraya geldi ve 1 Kasım seçimleri sürecinde yönelimlerini tartıştılar.

İstanbul’da kadınlar dün biraraya gelerek başladıkları seçim çalışmalarını tartıştılar. 1. ve 3. bölgede çeşitli bölgelere yoğunlaşacaklarını belirten kadınlar, HDP kadın koordinasyon toplantılarını aktardılar ve yaşanan çeşitli sıkıntılara ilişkin ne gibi çözümler üreteceklerini tartıştılar.

 

Yönelimimiz; kadın direnişini öne çıkarmak

Bu toplantının önemli bir özelliği YDK olarak seçim çalışmaları sırasında hangi konulara ağırlık verileceği ve yapılacak ziyaret, ev toplantıları vb. etkinliklerde yönelimin ne olacağı üzerine olması idi. “Kadın direnişi, barajı da yıkar, ablukayı da!” yönelimiyle hareket edecek olan kadınlar bu süreçte AKP’nin savaş konseptine karşı kadının gücü ve direnişini öne çıkarmanın önemini tartıştılar.

HPG gerillası Ekin Wan, İstanbul-Gülsuyu’nda bir YDK’lıya dönük kaçırma ve taciz ile Mersin’de gözaltına alınan kadınlara dönük cinsel işkence ile AKP’nin savaş konseptinde kadınlar için cinsel şiddet yöntemini devreye soktuğunu vurgulayan kadınlar; seçim çalışmaları boyunca erkek egemen devletin kadın bedenine dönük düşmanlığını teşhir edecekler. Şovenizme karşı mücadelenin önemine değinen kadınlar, bu süreçte yine kadın cinayetleri, kadının görünmeyen emeği ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi konuları da gündem yapacaklarını belirttiler.

Hemen her günü ev çalışmaları, kadın toplantıları yaparak HDP’ye oy istemekle geçireceklerini belirten kadınlar, yoğunlaşılacak bölgelerde komisyonlar kurup, haftalık çalışma programları oluşturarak, çevrelerindeki tüm kadınları bu çalışmalara dahil etmek için çaba sarf edeceklerini belirttiler. Yapılan çalışmaları YDK sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurmanın önemine de değinen kadınlar, ayrıca yapılan çalışmaları raporlama sistemi ile kalıcılaştırmak gerektiğini de vurguladılar.

 

Dergimiz çıkıyor!

Kadınlar son olarak dergilerinin hazırlanmakta olan 3. sayısı ve mali gündemler üzerine de planlamalar yaptılar. YDK’nın bu sene gerçekleştirdiği ile birlikte 3 kez yapmış olduğu tatil kamplarından aktarılan yazılarla dosya şeklinde hazırlanan bu sayısının dağıtımı üzerine tartışan kadınlar, hem dergi hem de seçim sürecindeki giderler için mali bütçe planlaması yaptılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu