Güncel

İstanbul YDK: “31 Ocak’ta isyanımızı haykırmak için Kadıköy’deyiz!”

İstanbul: İstanbul Yeni Demokrat Kadın “Ölümden değil yaşamdan yanayız, barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz” kampanyası kapsamında birçok kadın örgütünün çağrısıyla 31 Ocak pazar günü Kadıköy’de gerçekleştirilecek olan Barışa 1000 Kadın” eylemine çağrı için bir açıklama yayınladı. Ablukalara karşı kadın direnişini yükseltme çağrısının yapıldığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Ölüm haberi almadığımız tek bir gün bile yok artık. Her yeni güne Kürdistan’daki katliamın ağırlığıyla uyanıyoruz. Öz yönetim iradesini ortaya koyan bir halk, ağustostan bu yana toplam yedi il on yedi ilçede devam eden sokağa çıkma yasaklarıyla “haritadan silinmek” isteniyor. Yasaklar kentten kente, sokaktan sokağa yayılırken; her gün ablukalara karşı direnen bir halkın hayatta kalma savaşını kazıyoruz zihnimize. Bodrum katlarında ölüme terk edilen insanlar, bizlere “hayat dersi” veriyor…

Ve tarih hiç durmadan yazıyor. Tarih yok edilmeye, sindirilmeye çalışılan Kürt halkının zulme karşı savaşını yazıyor. Tarih, kadınların direngenliğini yazıyor Kürdistan sokaklarında. Hendekler arkasında direnen, yaşadığı sokakları devlete teslim etmeyen, “Ölürsek de burada öleceğiz” diyen kadınların kırılmayan iradesini yazıyor. Bedenlerini siper ederek, sokak ortasında bekletilen cenazelerini almaya giden kadınların cesaretini yazıyor tarih.

Bu yüzdendir ki devletin hedefine giren, hep kadınlar oluyor. Sadece Kürdistan’da değil, soluk aldığı her yerde örgütlü ve politik kadınlar, devlet tarafından katlediliyor, infaz ediliyor. Evlerinde, sokak ortasında, direniş meydanlarında direnen kadınlar devlet kurşunlarının hedefi oluyor. Kadınların iradesi ölümle sınanıyor ve bu sınavı kadınlar canları pahasına kazanıyor.  

İnfaz edilen, sokaklarda katledilen kadınların, ölüme meydan okuyan kadınların isyanı bizleriz artık. Kürdistan’da yanan ateşi İstanbul’un sokaklarında tutuşturmak; ablukalara ve yasaklara karşı “Ölümden değil yaşamdan yanayız” demek için, 31 Ocak’ta Kadıköy’de olacağız. Bütün kadınları bizlerle birlikte Kadıköy’de olmaya ve isyana durmaya çağırıyoruz!”

Saat    : 13.00
Tarih   : 31 Ocak 2016, Pazar
Yer      : Kadıköy – İskele Meydanı

İstanbul Yeni Demokrat Kadın


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu