Güncel

İstanbul Üniversitesi kadın öğrencileri, “25 Kasım’da Taksim Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz “

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde, İstanbul Üniversitesi kadın öğrencileri, tüm baskı ve saldırılara rağmen Taksim Tünel Meydanı’nda olacaklarını duyurdu.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü önünde bir araya gelen kadınlar “Erkek-devlet şiddetine karşı kampüslerden sokaklara dayanışmaya, yaşamı savunmaya” yazılı pankartı açtı. “Üniversitede tacize karşı isyan var”, “Kadın düşmanı ‘Müftü Yasası’ hükümsüzdür, itaat etmiyoruz”, “Tacize, tecavüze karşı mücadeleye”, “Biji, tekoşina, jina”, “Kadın dayanışması yaşatır”, “25 Kasım’da kadınlar Taksim’de” ve “25 Kasım’da Üniversiteli Kadınlar ayakta” yazılı dövizleri taşınan eylemde kadınlar adına basın açıklamasını Ayşe Büşra Yılmaz okudu.


“Milyonlarca kadının isyan ruhunu taşıyoruz”

Yılmaz, kadına yönelik tüm saldırılar karşısında yılmayan, korkmayan, sinmeyen kadınların mirasına sahip çıktıklarını dile getirdi. Yılmaz, “Lilith’den, İskenderiyeli Hypatia’ya, Troyalı kadınlardan Medea’ya, Harriet Tubman’dan Marie Cuire’e, Mirabel Kardeşler’den Yasemin Çakal, Hande Kader, Ekin Wan, Nuriye Gülmen’e milyonlarca kadının isyan ruhunu taşıyoruz” dedi.

25 Kasım’ın tarihçesini anımsatan Yılmaz, Trujillo diktatörlüğü tarafından Mirabel Kardeşler’in katledildiğini ve sonrasında onların mücadelesine sahip çıkan kadınların dünyanın dört bir yanında “kelebek” olup özgürlük tutkusuyla kanat çırpmaya devam ettiğini altını çizdi.


25 Kasım’da Taksim Tünel Meydanı’na!

Kadın isyanını büyütmeyi sürdürdüklerini dile getiren Yılmaz, “Tam da bu sebepten biz kadınlardan çok korkuyorlar ve bütün sağ-otoriter devletler, iktidarlarını kadın düşmanlığı üzerine kuruyor. Savaşları, söylemleri, politikaları kadınların ve LGBTİ+’lerin tüm kazanılmış haklarını ellerinden almak üzerine kuruluyor. Tüm dünyada ve Türkiye’de kadınlara ve LGBTİ+’lere yönelik şiddet büyürken sokakları zapt eyleyenler biziz” dedi.

Toplumsal muhalefetin adım adım çekildiğini ancak kadınların inadına mücadeleye devam ettiklerini belirten Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “8 Mart’larda İstiklal Caddesi’ni boydan boya dolduranlar biziz. Bu umut ve dirençle Mirabel Kardeşler’in katledilişinin 57. yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma gününde saat 18.00’de Taksim Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz.”


Polis engellemesine rağmen oturma eylemi

Kadınlar açıklamanın ardından üniversiteye girerek toplantı yapmak istedi. Ancak fakülteler arası “geçiş yasağı” nedeniyle girişleri engellenen kadınlar Beyazıt Kampüsü ana kapısı önüne dövizlerini ve pankartlarını açarak oturdu. Polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen genç kadınlar, oturma eylemi sırasında değerlendirme toplantılarını gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu