DeneyimGüncel

İSTANBUL | Gülsuyu: “Pandemi, ekonomik sıkıntı ve yalnızlaşma demekti”

Pandemiyi Gülsuyu'nda eğitim ve sağlık emekçisi ile tekstil işçisi kadınlara sorduk. Hem hastalık hem gelecek kaygısı taşıdıklarını belirten kadınlarla sohbet ederken, pandemi döneminin zorluklarını hatırladık, bu sürecin duygusal ve psikolojik olarak da yıpratıcı geçtiğini konuştuk.

Pandemiyi Gülsuyu’nda eğitim ve sağlık emekçisi ile tekstil işçisi kadınlara sorduk. Hem hastalık hem gelecek kaygısı taşıdıklarını belirten kadınlarla sohbet ederken, pandemi döneminin zorluklarını hatırladık, bu sürecin duygusal ve psikolojik olarak da yıpratıcı geçtiğini konuştuk.

Tekstil işçisi arkadaşımız, hem virüse karşı evde ve ailesi için kaygı duyduğunu hem de işe gitmediği için her an işini kaybetme korkusuyla yaşadığını anlattı. Bir çuval fabrikasında çalışan eşinin bu süreçte psikolojisinin bozulduğundan bahseden kadın, hemen her gün bir vakanın açığa çıktığı, bir müdürün enfekte olarak yaşamını yitirdiği fabrikadan eve gelen eşini dezenfekte etmek için uğraştığını, bunun da aile ilişkilerinde soruna neden olduğunu söyledi.

Bir hastanede sekreterlik yapan arkadaşımız ise sağlık emekçilerinin bu süreçte ciddi zorluklarla karşılaştığını, pandeminin ciddi anlamda kendilerinde psikolojik yıpranmaya neden olduğunu anlattı. Özellikle hastanede çalışan temizlik işçisi ve sekreterler gibi emekçilerin emeklerinin daha yoğunlaşmasına karşın daha görünmez hale getirildiğini belirtti. Hem iş hem de evdeki yoğunluk karşısında zaman zaman omuzlarının düştüğünü anlatan arkadaşımız, çocuğu için her seferinde kendisini toparlamaya çalıştığını anlattı.

Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntıları, virüsten duyulan korku yüzünden yalnızlaşmayı konuştuğumuz sırada duygusal anlar yaşadık. Birlikte konuşmaya, bu dönemi paylaşmaya ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha duyumsadık.

Yeniden buluşma keserek kadınlarla vedalaştık.

Ardından Maltepe-Beşçeşmeler’e inerek İstanbul Sözleşmesi için bildiri dağıtımı ve eyleme katıldık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu