Güncel

Hindistan’da kadın tutsaklara saldırı ve taciz

Demokratik Hakları Koruma Komitesi yaptığı bir açıklama ile Mumbai’de Byculla Bölge Hapishanesi’nde politik tutsakların 8 Kasım günü gardiyanların vahşi saldırısına uğradığının bilgisini verdi.

hindistanKomite’nin verdiği bilgiye göre sistemin kadınlara yönelik cinsel saldırılarının bir örneği de bu saldırı sırasında yaşandı. Nisan 2011’den bu yana tutuklu olan Sushma Hemant Ramteke ve Angela Sontakke isimli politik tutsakların da aralarında bulunduğu beş tutsak saldırının ardından izolasyon hücrelerine konuldular. Komite, kadın tutsaklara yönelik bu tür saldırıların çürümüşlüklerinin ve baskıcı taktiklerinin ürünü olduğunu vurguladı.

11 Kasım günü tutsakları ziyaret eden Komite üyeleri, saldırının üzerinden üç gün geçmiş olmasına rağmen Sushma Ramteke’nin vücudunda hala şiş ve morarıklar olduğunu söyledi. Saldırının ardından tutsaklara tedavi için herhangi tıbbi bir müdahalede bulunulmadığı öğrenildi. Hindistan ve uluslararası insan ve kadın hakları örgütlerine çağrı yapan Komite, Byculla Hapishanesi’nde kadın tutsaklara yönelik dördüncü kez saldırı olduğunu ifade etti.

8 Kasım’daki saldırı şu şekilde gerçekleşti:

Sushma Ramtekke yemek dağıtımı sırasında kapı açıldığında kadın gardiyanların, biri hamile 3 Bengalli kadını dövdüklerini görünce müdahale etmesi üzerine, saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan Ramtekke’nin yardımına Afrikalı kadın tutsaklar koşarak onu gardiyanların elinden aldılar. Bu saldırı üzerine koğuşlarda kalan 300 kadın tutsak akşam yemeğini almama kararı aldı. Çocuklarla birlikte 60 kişi haricindeki tüm tutsaklar bu karara uydular. Tutsakların bu tavrı üzerine kadın memurlar koğuşa gelerek Sushma’yı tehdit ettiler.

 

Akşam saat 18.00’de ışıklar yandığında Sushma ve diğer kadın tutsaklar hapishane idaresi ile görüşmek istediler. Bunun üzerine hapishane müdürleri ve 10 erkek 20 kadın gardiyan ellerinde sopalarla koğuşa geldiler. Ramteke konuşmaya çalıştığı müdürden, “yarın gel ofisimde konuşalım” yanıtını alınca tek başına gelmeyeceğini, çünkü daha önce müdürün yanına tek başına giden kadınların tacize uğradığını söyleyerek, koğuşlarına dönmek üzere merdivenlere yöneldiler. En arkada bulunan Sushma ile bir kadın tutsak, erkek gardiyanlar tarafından elbiselerinden yakalanarak saldırıya başladılar. Merdivenlerden yuvarlanan tutsaklara kadın ve erkek gardiyanlar saldırırken, onları kurtarmak üzere harekete geçen diğer tutsaklar da saldırıdan nasibini aldılar. Gürültünün koğuşlara gelmesi üzerine, tüm tutsaklar protestoya başlayınca gardiyanlar koğuşlara yönelerek, kadınları darp ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu