Güncel

“Hiçbir engel tanımıyoruz”

melike_ariHDP’nin çok renkli adayları arasında Tüm Engelliler Federasyonu Genel Müdürü olan Melike Arı, bizlere adaylık dönemi ve İzmir’deki çalışmaları hakkında görüştük.

 

“Yeni yaşam” ve “Biz’ler Meclis’e” sloganları ile 7 Haziran seçimlerine hazırlanan HDP, çeşitli halkların ve inançların olduğu kadar farklı kesimlerin seslerini de Meclis’te yükseltecek temsiliyetlere yer veriyor. Engelliler Federasyonu Genel Müdürü Melike Arı, “tüm engelleri aşacağız” diyerek bir yaşam için HDP’den aday olarak engellilerin sorunları gündemleştireceğini dile getirdi. Melike fiziksel engelli bir kadın olarak kendini yalnızca HDP’de var edebildiğini dile getirirken, İzmir’de olumlu bir hava estiğini sözlerine ekledi.

HDP’deki adaylık sürecinizi anlatabilir misiniz?

Ben CHP Meclis üyesiydim, HDP’den bana adaylık teklifi geldi. Ben zaten CHP’nin politikasını beğenmiyordum, kendimi ifade edemiyordum, süreç içinde CHP’nin politikaları bana ters gelmeye başlamıştı. Bayrak üzerinden siyaset yapılmıştı.

Ayrıca engelli bir aday olarak kendimi ifade edemiyordum, ben öncesinden de Selahattin başkan aracığıyla da HDP’yi tanıyordum. HDP’nin çok bileşenli bir parti olduğunu bildiğim için kendimi ve çalışmalarımı daha iyi yaparım diye düşündüğüm için aday adaylık teklifini kabul ettim. Sonrasında da çalışmalara başladım.

Ben biraz kendimden bahsedersem, Tüm Engelliler Federasyonu Genel Müdürüyüm, federasyonumuz derneklerden oluşmaktadır. Yani engelliler dernekleri bize bağlı şu an. Derneğimizin çalışmalarından bahsedecek olursak, biz Avrupa bazlı projeler yapıyoruz engelliler için, dışarıda yaptığımız etkinlikler de var, çeşitli imkânlar sunacağımız çalışmalar yapıyoruz. AKP’nin engellilere dönük baskılarına karşı bizler onlar için etkinlikler yaparak bu baskılardan korunmaya çalışıyoruz.

Örneğin, 2022 sayılı bir yardım var engellilere yönelik bu yardım adı altında veriliyor ve bizim bunun bir hak olarak verilmesi için çalışıyoruz. Biz bunun yardım değil bir hak olması gerektiği düşünüyoruz. Bu maaş olarak verilmelidir.

HDP’nin engellilere dönük politikaları hakkında neler söylemek istersiniz?

Bizim HDP olarak engellilere dönük çok yönlü projeimiz var, örneğin biz Engelliler Bakanlığı kurmayı düşünüyoruz. AKP’nin kurduğu bu sistemi bozmaya çalışıyoruz bir taraftan.melike-ari

Ben engelli bir aday olarak örneğin bir trafik kazası sonucu engelli oldum, benim gibi birçok arkadaşım var böyle. Ben eğer meclise girersem önceliğim engelliler olacak. Aynı zamanda ben engelli ve kadın bir adayım.

Gördüğüm kadarıyla hiçbir parti engelli bir aday göstermedi, ben engelli ve kadın olarak HDP’de olmaktan gurur duyuyorum. Tüm partilerin en az bir engelli aday göstermesini isterdim, partim bu anlamda bir ilk yaptı.

İzmir’deki çalışmalarınız nasıl gidiyor, siz nelerle karşılaşıyorsunuz, zorluk yaşıyor musunuz?

En engelli bir aday olarak çok zorluk yaşıyorum, ama bunları aşıyorum, on yaşından bu yana engelimle yaşamayı öğrendim. Ancak diğer insanlara nazaran tabii ki zorluklarla karşılaşıyorum, bir anneyim aynı zamanda ve hayatın her alanında çeşitli zorluklarla karşılaşıyoruz. Örneğin; çalışma yürütürken yaşıyorum bazı zorluklar ben tek elimi kullanıyorum, iki elini kullanan insanlara göre ev, iş, siyasi çalışma hayatımda çeşitli zorluklarla karşılaşıyorum. Dolayısıyla sürekli alanlardayız,  yeri geliyor yüksek yerlere çıkmak zorunda kalıyoruz, yeri geliyor platformlara çıkıyoruz. Ama bu hiçbir zaman engel değil bizim için, istersek her şeyi aşabiliriz.

“8 Haziran’da büyük şölene”

İzmir için çok olumlu tepkiler alıyoruz, CHP ve AKP’den dönüş var bize, keskin virajlar var bence diğer partilerden bize doğru. Kendimizi ifade etmemiz, partimizi anlatmamız çok önemli, bence gizli oylarımız da var. Bir de sandık çalışması çok önemli, bu nedenle sandıklarımıza sahip çıkmamız lazım bu seçimlerde. Bu seçimde çok hile yapmak isteyecekler.

Ben şunu da vurgulamak istiyorum, biz barajı aştığımızda iktidar ortağıyız, barajı aştığımız durumda bir erken seçim olacaktır ve biz o durumda iktidar olcağız.

 

Son olarak herkesi 8 Haziran’da büyük şölene davet ediyoruz. Büyük şölende buluşmak üzere…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu