Güncel

“Hepimiz Figen’iz, alışın siyasetteyiz”

İstanbul: HDP Eşgenel Başkanı Figen Yüksekdağ‘ı cinsiyetçi bir manşetle hedef gösteren Star gazetesini protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen HDP Kadın KoordinasyonuHepimiz Figen’iz” dedi.

Hepimiz Figen’iz, alışın siyasetteyiz, yaşasın kadın dayanışması” yazılı pankart açan kadınlar sloganlarla Tünel Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. “Figen candır şirret babandır”, “IŞİD medyası sussun, kadınlar konuşsun” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde kadınlar sık sık “Jîn jîyan azadî”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Cinsiyetçi medya istemiyoruz”, “Kobanê’de direnen kadınlara bin selam”, “Şirret Star, şirret havuz medyası” sloganlarını attı. Eylemde Yeni Demokrat Kadınlar da yerini aldı.

 

“Kadınlar şiddetin her türlüsüne karşı örgütleniyor”

Sona eren yürüyüşün ardından ilk açıklamayı HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem yaptı. Star Gazetesi’nin kullandığı dilin kadınların hayatında her gün yer aldığını belirten Erdem, saldırının HDP’nin kadın özgürlükçü politikasına, kadın özgürlüğüne ve HDP’li bütün kadınlara yapıldığını söyledi. Erdem’in konuşmasının ardından basın açıklamasını HDP PM üyesi Beycan Taşkıran okudu.

Star Gazetesi’ni AKP’nin kirli politikalarına çanak tutan yayın organı olduğunu belirten Taşkıran, nefret dilinin toplumda huzursuzluk ve kutuplaşma yarattığına, ezilen gruplara ve kadınlara yönelik şiddetin önünü açtığına söyleyerek, bugüne kadar kadınların şiddetin her türlüsüne karşı örgütlendiğini hatırlattı. Taşkıran HDP’li kadınlar olarak erkek egemen zihniyeti, siyasete müdahale eden tüm kadınları hedef alan hakaret ve şiddet dilini kınadıklarını ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu