Güncel

HDP’li kadınlar Anayasa Mahkemesi kararını reddediyor!

H. Merkezi: HDP Merkezi Kadın Koordinasyonu yazılı bir açıklama yaparak Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikâh olmaksızın dini nikâh yapan imam ve çiftlere ceza verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun 5. ve 6. maddesinin iptali kararını protesto ettiler.

Seçim sürecinde Yeni Demokrat Kadın’ın da içinde yer aldığı Halkların Demokrat Partisi Merkezi Kadın Koordinasyonu, “Kadınların kazanımlarını yok eden Anayasa Mahkemesi kararını reddediyoruz” diyerek yazılı bir açıklama yaptı.

Anayasa Mahkemesi’nin resmi nikâh olmaksızın dini nikâh yapan imam ve çiftlere ceza verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun 5. ve 6. maddesinin iptali kararını protesto eden kadınlar; bu kararın kadınların tüm kazanımlarını sıfırlayan, onları güvencesizleştiren bir karar olduğunu vurgulayarak “Reddediyoruz” dediler.

 

“Bu karar çocuk yaşta, zorla ve çok eşli evliliklerin önünü açıyor”

Hiç kadın üyesi bulunmayan AYM, bu kararla, Anayasanın hem eşitlikle ilgili 10. maddesini hem de laiklik ilkesini ve yine hükümetin gösterilerle, törenlerle imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nin eşitlik ilkesini ihlal etmiş, kadına yönelik ayrımcılığı yasaklayan CEDAW Sözleşmesi’ni hiçe saymıştır” diyen kadınlar, bu kararın çocuk yaşta ve zorla evlilikler ile çok eşliliğin önünü açtığını belirttiler.

AYM Başkanı Zühtü Arslan ve 11 üyenin “Birlikte yaşama hukuk düzenince cezalandırılmazken imam nikâhının suç olması ölçüsüz orantısız müdahale” ifadesine tepki gösteren kadınlar, bunun ülke gerçeklerini dikkate almamak olduğunu vurgulayarak “Bu nedenle itiraza konu olan olay, anayasa ve uluslararası sözleşmelerin öngördüğü şekilde kadın ve çocukların hak ihlaline sebebiyet vermeyecek şekilde değerlendirilmeliydi” dedi.

 

“Erkek akıllı devletin demokrasi ayıbı…”

Erkek aklının devletin tüm kurumlarına sirayet ettiği bir toplumda, AYM’nin bu kararı, ayrılma ve ölümlerde kadın ve çocukların hiçbir hakkının olmayacağını duyurarak büyük bir demokrasi ayıbının altına imza atmıştır” diyen kadınlar, açıklamalarını şu şekilde sonlandırdılar:

 

Biz, HDP’li kadınlar olarak, uluslararası sözleşmeler, anayasa ve Medeni Kanun’daki tüm kazanımlarımıza sahip çıkacağımızı, AKP hükümetinin ve onun erkek yargısının bu iptal kararıyla kadın mücadelesinin kazanımlarını geri almaya yönelik hamlelerini mecliste ve sokakta yine kadın mücadelesi ve dayanışmasıyla boşa düşüreceğimizi ilan ediyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu